Hlavní obsah
Monumentální pohled na hrad Svojanov z hradní zahrádky. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Tajemný hrad Svojanov poodkryl část z dosud nepřístupných prostor

Pouhý rok poté, co byla na hradě Svojanov zpřístupněna nová expozice, přibližující život zdejších majitelů v období druhé poloviny 19. století, připravila správa hradu nový prohlídkový okruh.

Monumentální pohled na hrad Svojanov z hradní zahrádky. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Tajemný hrad Svojanov poodkryl část z dosud nepřístupných prostor

Jak prozradil kastelán Miloš Dempír, jedná se o alternativní okruh, poodkrývající návštěvníkům zákulisí hradních komnat. „Prohlídka nejprve prochází původním raně gotickým sklepením, ve kterém je nainstalována výstava postav známých z knížky Tajemný hrad Svojanov."

Výtvarnice Šárka Rusínová se inspirovala velmi oblíbenou knihou spisovatele Bohuslava Březovského. "Dříve neměli návštěvníci do hradního sklepení přístup a byly jim tyto velmi zajímavé prostory utajeny,“ upozornil kastelán.

Atmosféru plnou tajemství dokresluje ve svojanovském sklepení i instalované osvětlení.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Baba Kalafuna, kterou znají děti i dospělí ze stránek knížky Tajemný hrad Svojanov, je jednou z pohádkových postav, které od letošního roku oživují hradní sklepení.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Ze sklepů se pokračuje přímo do hradní kuchyně. „Historické inventáře potvrzují, že na hradě kuchyně samozřejmě nechyběla. Tato svým vybavením stylově odpovídá druhé polovině 19. století, obdobně jako vybavení místností v prvním poschodí paláce,“ upozornil M. Dempír a prozradil, že návštěvníkům se nejvíce líbí zdejší kamna a také řada předmětů, na které si pamatují z dětství, kdy je běžně užívaly jejich babičky a prababičky.

Novinkou letošního roku je zpřístupnění hradní kuchyně.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V místnosti hned vedle kuchyně je nainstalována expozice předmětů z grafitu - tuhy, vyrobené ve zdejší hradní manufaktuře.

Ta zpracovávala na Svojanovsku těžený grafit až do roku 1842, kdy byla zničena spolu s velkou části hradu při obrovském požáru a už nebyla obnovena. Následuje atraktivní průchod chodbičkou pod schodištěm a poté hradní mučírna v pozdně gotickém podzemí.

Nová expozice neopomíná připomenout předměty z tuhy, vyrobené ve zdejší grafitové manufaktuře.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Ta není zcela nová, ale je rozšířena o nové exponáty. Z mučírny se po hradbách sestoupí do Domu zbrojnošů, kde se v současné době nachází výstava historických klasicistních dveří z Poličska.

"Ze svých sbírek nám je zapůjčilo Městské muzeum a galerie v Poličce,“ dokončil stručný přehled nové prohlídkové trasy kastelán Dempír.

Překvapením pro příchozí zůstávají i nadále interiéry prvního poschodí palácové budovy. „Tento prohlídkový okruh jsme zpřístupnili loni, ale stále se ho snažíme doplňovat. Ať už nákupy stylově vhodných drobných předmětů nebo například květinovými dekoracemi. Právě bohatou květinovou výzdobu dokončila minulý týden pracovnice Národního památkového ústavu Jitka Bukovjanová,“ upozornil Miloš Dempír.

Hudební nástroje nemohly samozřejmě v obydlí šlechty chybět.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Na Svojanově se nedochovalo původní vybavení komnat v paláci. Loni poprvé bylo první patro budovy zařízeno podle zvyklostí v druhé půli předminulého století.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V letošním roce byl Svojanov zařazen do programu záchrany architektonického dědictví, což je zárukou další obnovy této středověké památky. Díky dotaci Ministerstva kultury a příspěvku města Poličky se opravuje fasáda Příhrádku, chystá se také rekonstrukce sociálního zázemí hradu.

A pečlivě se chystá projekt obnovy hradního paláce. Hrad Svojanov nechal kolem roku 1265 zbudovat český král Přemysl Otakar II. Nový hrad, poprvé výslovně připomenutý ve Zbraslavské kronice roku 1287, měl především střežit obchodní cestu z Litomyšle do Brna.

V roce 1910 svojanovský velkostatek koupilo město Polička, kterému byl zestátněný hrad v roce 1992 opět vrácen.

Fasády venkovního průčelí vstupní budovy hradu procházejí zásadní proměnou. Žlutou omítku nahradí sytě okrový odstín, navíc ve spodních partiích zůstane odkryto zdivo původních hradeb.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Kulturní akce na Svojanově

25. červenec               

Festival akustické hudby (začátek 14 hodin)

8.-9. srpna                  

Divadelní pouť (divadelní vystoupení, koncerty, kejklíři, dobové tržiště)

22.-23. srpna              

Pocta Záviši z Falkenštejna (připomínka výročí popravy Záviše z Falkenštejna)

12.-13. prosince         

Hradní advent (výstava betlémů, prohlídky hradu s vánoční výzdobou, dobové vstupy)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků