Hlavní obsah
Pohled do vnitrozemí od kaple Foto: Jan Kaše

S průvodcem i po stopách Krále Šumavy

Turisté, kteří se rozhodnou vyrazit na Šumavu, se mohou nyní spolehnout i na nového tištěného průvodce Šumavsko pro Tuláky. Každý v něm najde deset tipů na cyklovýlet a stejný počet pěších tras, navíc je pak připravena bonusová stezka legendárního Krále Šumavy.

Pohled do vnitrozemí od kaple Foto: Jan Kaše
S průvodcem i po stopách Krále Šumavy

„Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. O toulání zde opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější. Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová.

Všechny zmíněné trasy obsahuje aplikace mapy.cz a lze do nich nahlédnout na portálu www.sumavsko.cz nebo v tištěných brožurách, které jsou k dostání v jednotlivých turistických informačních centrech oblasti a vybraných ubytovacích zařízeních.

Spojením historie, unikátní přírody, někdejších dramat a lidských osudů je už zmiňovaná bonusová stezka Po stopách Krále Šumavy. Tato trasa, označovaná pohraničníky jako Kanál 54, začínala za bývalou hospodou manželů Koubových „U Sloupu“ nad Vimperkem, popřípadě níže u bývalé cihelny.

Trasa pokračovala kolem Městských Lad k Medvědímu potoku, kolem Michlovy Hutě mezi vrchy Kamenná a Bukovec, okolo Nového Světa přes Novosvětskou slať a pod Janskou horou k Františkovu. Tady musel Král Šumavy, Kilián Nowotny, s převáděnými přebrodit Teplou Vltavu, případně přejít přes jeden ze čtyř můstků. Pak pokračoval dál mezi Stolovou a Stanovou horou směrem k Bučině. Tu obešel zprava po svahu Stráže a v sedýlku nad prameny Vltavy překročil státní hranici.

„Nejnebezpečnější místa byla tam, kde trasa procházela loukami, pasekami, křižovala silnice nebo kde míjela stavení. Ve Františkově bylo několik opuštěných domků a skalka zvaná Biertopf, odkud měli příslušníci SNB a pohraničníci výhled na louku, přes kterou také někdy trasa vedla. Na konci louky u lesa byl v roce 2004 odhalen pomník převaděčům,“ doplnila Korousová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků