Hlavní obsah
Japonský fotograf zvěčnil na svých snímcích tisíce světlušek. Foto: Takaaki Ishikawa, Profimedia.cz

Rej tisíců světlušek rozzářil potemnělý les

Obrovský shluk maličkých světlušek vytvořil v japonském lese neuvěřitelnou podívanou. Díky místnímu fotografovi ji zprostředkovaně může obdivovat kdokoli. Tak hurá do pohádkové krajiny.

Japonský fotograf zvěčnil na svých snímcích tisíce světlušek. Foto: Takaaki Ishikawa, Profimedia.cz
Rej tisíců světlušek rozzářil potemnělý les

Neskutečně působivý výjev se podařilo zachytit pětapadesátiletému fotografovi Takaakimu Ishikawovi nedaleko města Nagoja v Japonsku. Temnotu nočního lesa zpestřily nepřehlédnutelně žluté světlušky, jejichž množství by se člověk jen těžko dopočítal.

Tančící světlušky vypadají jako maličké lampióny zavěšené na větvích stromů

Foto: Takaaki Ishikawa, Profimedia.cz

Být svědkem reje tolika vznášejících se světélek je vzácností. Stačí totiž záblesk umělého světla, třeba z baterky, a maličká fosforeskující stvoření se vyplaší a zmizí. Svojí záři používají světlušky k vábení partnera, nikoliv k tomu, aby zbloudilé poutníky vedly do bažin, jak se dříve tradovalo.

Pohled jako do z kouzelného lesa

Foto: Takaaki Ishikawa, Profimedia.cz

Přestože světlušky září, nevytvářejí teplo. Jejich světlo je vědci charakterizováno jako studené. Některé druhy svítí žlutě, jiné zeleně nebo červeně.

Čísla města Nagoja

Nagoja je městem od října roku 1889.

Má přes dva milióny obyvatel.

Rozkládá se na více než 320 kilometrech čtverečních.

Energii, kterou těla světlušek potřebují k výrobě světla, spoří blikáním. Ne vždy tedy svítí delší dobu v kuse. Všeobecně se světluškám daří ve vlhkém prostředí. Vyfotografovat snímky podobné těmto je ovšem i v takovém klimatu otázkou trpělivého vyčkávání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků