Hlavní obsah

Putující písečná duna ve Francii požírá vše, co jí přijde do cesty

Západní pobřeží Francie vábí davy turistů k procházce po nejvyšší písečné duně Evropy. Přesýpací masiv dosahující výšky přes 100 metrů pohlcuje vše, co při svém pohybu potká. Zároveň je rájem paraglidingu.

Putující písečná duna ve Francii požírá vše, co jí přijde do cesty

Zlatavá nestabilní hora písku vypadá na první pohled mírumilovně a idylicky. Ve skutečnosti už ale pod tíhou tři kilometry dlouhé a půl kilometru široké duny zmizely na pobřeží Biskajského zálivu stavby i část lesa. Hluboko pod nánosy písku skončilo třeba pobřežní vojenské opevnění, které tu za 2. světové války postavili nacisté.

Zajímavost: Na konci 20. let minulého století si rodina z francouzského Bordeaux, vzdáleného okolo 60 kilometrů, postavila dům blízko pobřeží napojeného na písečnou dunu. Dům se už v polovině 30. let ztratil pod tunami písku.

Duna du Pyla vyrostla aktuálně do výšky asi 107 metrů tak, že z mělčiny nedaleko pobřeží vítr při odlivu odnáší vysušený písek na pevninu. Duna se tak postupně stěhuje směrem k lesu, který má za „zády“. Tuny písku pak postupně pohřbívají kmeny, větve i koruny stromů.

Nejvyšší evropská duna je vyhledávanou turistickou lokalitou. Milióny lidí ročně láká procházka po písečném kopci a výhled na šumící vlny Atlantského oceánu i zalesněné okolí. Směrem k vrcholu je duna čím dál strmější, proto hrozí laviny.

TIP: Duna je oblíbeným místem pro paraglidisty. Větrné prostředí i měkký písek tady vytváří pro tento sport skvělé podmínky.

Duna du Pyla je oblíbenou lokalitou paraglidistů. Jezdí sem sportovat jednotlivě i ve větších skupinách.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků