Hlavní obsah
Díky příznivým klimatickým podmínkám má zdejší křišťálově čistá voda v letních měsících až 26 stupňů. Foto: Profimedia.cz

Průzračné rakouské jezero Wörthersee lemuje nespočet hradů a zámků

Wörthersee a jeho okolí bychom bez nadsázky mohli označit za skutečný klenot Korutan. Je to sice tak trochu nefér vůči jejich zbytku, jenž bývá označován za opravdový prázdninový ráj.

Díky příznivým klimatickým podmínkám má zdejší křišťálově čistá voda v letních měsících až 26 stupňů. Foto: Profimedia.cz
Průzračné rakouské jezero Wörthersee lemuje nespočet hradů a zámků

Je tomu tak pro jeho jezera s nejčistší vodou, průzračné řeky, dva alpské parky, třítisícové vrcholy, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Rakouska Grossglockner, a nepřeberné množství hradů, zámků, městeček, lanovek a horských železnic.

Díky své vzdálenosti z České republiky jsou Korutany přímo předurčeny pro strávení báječného prodlouženého víkendu.

Wörthersee

Foto: Profimedia.cz

Wörthersee je jedním z 1 270 korutanských jezer. Jeho plocha dosahuje téměř dvaceti čtverečních kilometrů. Je dlouhé 16,5 kilometru, v nejširším místě široké 1 700 metrů a největší hloubka zde dosahuje 85,2 metru.

Zámek na jezeře

Díky příznivým klimatickým podmínkám má zdejší křišťálově čistá voda v letních měsících až 26 stupňů. Zámek na Wörthersee se jmenoval jeden populární televizní seriál, jehož děj byl sice vymyšlený, nicméně císařsky žlutý renesanční zámek skutečně existuje a představuje symbol elegantních lázní Velden.

Dříve oblíbený hotel s významnými hosty, jako šlechta z Windsoru, excísařovna Soraya nebo hollywoodská hvězda Kirk Douglas, se na čas stal majetkem známého německého multimilionáře Guntera Sachse, aby se po další změně majitele opět navrátil ke svému původnímu účelu, a to v ještě větším lesku.

Půvabný pohled na Wörthersee a jeho okolí, jenž bývá označováno za klenot Korutan.

Foto: Bohumil Brejžek, Právo

Mezinárodní investiční společnost Hypo-Alpe-Adria-Bank International investovala sto miliónů eur nejen do velkolepé rekonstrukce luxusního pětihvězdičkového hotelu, nýbrž především do vybudování mimořádně luxusních rezidencí a apartmánů kolem něj.

Na ploše 6,5 hektaru zde bylo vybudováno 25 rezidencí s obytnou plochou začínající na 150 čtverečních metrech a 50 apartmánů té nejvyšší kategorie, jejichž obyvatelé mohou využívat zázemí hotelu – velkolepého wellnes centra, gurmánské restaurace nebo plážového klubu.

Brahms a Mahler

Přístaviště pod zámkem je vhodným východiskem k poznávání pokladů kolem jezera. Při projížďce lodí se nabízejí nezapomenutelné pohledy na architekturu z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Jedno z nejpěknějších letních sídel mezi mnoha vilami je Lázeňský dům Werzer.

Zdejší podmanivou atmosférou se nechal inspirovat také Johannes Brahms, který od roku 1877 po mnoho let přijížděl k jezeru, aby tu komponoval.

Wörthersee

Foto: Profimedia.cz

„Wörthersee je panenskou půdou, tam melodie poletují, že si člověk musí dávat pozor, aby žádnou nezašlápl,“ říkával Brahms, jehož zde připomíná skladatelův domek a každoroční hudební festival.

Další významný rakouský skladatel, Gustav Mahler, trávil od roku 1900 do roku 1907 léto v Maierniggu. Jeho domek v lese je malým skladatelovým muzeem s kopiemi partitur – tady vznikla Mahlerova čtvrtá symfonie, počátek páté a také osmá.

Bohatá nabídka

Na jižním břehu jezera ční na skalním výběžku bílý kostelík Maria Wörth. Malebné místo ve výhodné poloze na poloostrově je jedním z nejromantičtějších míst Korutan a velké oblibě se těší zejména u svatebních párů. Matka Boží ze zdejšího barokního oltáře bývá označována za jednu z nejpreciznějších gotických řezbářských prací.

Dech zastavující pohled na Wörthersee a korutanskou krajinu nabízí pak 54 metrů vysoká vyhlídková věž Pyramidenkogel, stojící na vrcholku 400 metrů nad hladinou jezera. Téměř až k ní můžete zajet autem, na samotnou věž vás za 24 vteřin vyveze výtah. A z jejích tří plošin máte vše jak na dlani.

Velden je proslulý nejen kasinem, ale hlavně svou lázeňskou atmosférou.

Foto: Bohumil Brejžek, Právo

Oblíbeným turistickým cílem je i zámek Rosegg s přilehlou zologickou zahradou, kterou ocení zejména děti, a největším rakouským zahradním labyrintem.

V zámku je instalována výstava voskových figurín, znázorňujících jak život na zámku, tak i představitele světových dějin jako byli rakouský císař Franz Josef, Napoleon, Stalin i Hitler nebo známá císařovna Sisi, madam Lukrécie či současný populární bavič Thomas Gottschalk i světoznámý padělatel peněz Peter Ritter von Bohr, zakladatel zdejší zoologické zahrady.

Rady na cestu

JAK SE TAM DOSTAT

Velden a další místa v okolí jezera jsou z Čech nejlépe dosažitelné autem přes Salcburk.

Téměř celou cestu (z Prahy 550 kilometrů) pojedete pohodlně po dálnici. Z Moravy pak přes Mikulov a Vídeň (z Brna asi 470 km).

KDE SE UBYTOVAT

V samotném Veldenu i v dalších místech kolem jezera je řada ubytovacích možností od ubytování v soukromí až po pětihvězdičkové hotely.Ceny začínají na 25 eurech.

STRAVOVÁNÍ

Že se budete v Korutanech dobře cítit, na tom bude mít zásluhu i báječná kuchyně, která nemá chybu a vždy dokáže příjemně překvapit. Je proslavená díky své surovinové pestrosti na zeleninovém, případně ovocném podkladě, osobité chuti a rychlé přípravě.

JAK UŠETŘIT

Pokud se chcete věnovat intenzívnímu poznávání, pořiďte si za 34 eur Korutanskou kartu, díky níž máte až na čtrnáct dnů vstup do devadesáti výletních cílů zdarma a na řadu dalších s výraznou slevou.

V řadě hotelů dostanete jako pozornost podniku Wörtherseekartu, jež je v základě shodná s Korutanskou kartou, má však ještě více bonusů.

WWW STRÁNKY

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků