Hlavní obsah
 

Prodeje zájezdů do Egypta se zpomalily, hlásí cestovní kanceláře

Prodeje zájezdů do Egypta po pádu ruského letadla na Sinaji zpomalily. V pondělí to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. V egyptských letoviscích Hurghada a Marsá Alam je nyní okolo 2000 českých turistů. V letovisku Šarm aš-Šajch nejsou podle informací asociace žádní čeští turisté, kteří by cestovali s tuzemskými CK.

 
Prodeje zájezdů do Egypta se zpomalily, hlásí cestovní kanceláře

„Prodeje zájezdů do Egypta se zpomalily v důsledku pádu ruského letadla od minulého víkendu. V tuto chvíli se již prodeje zlepšují. Současné prodeje potvrzují trend letošního roku – vyšší zájem o tradiční evropské destinace na úkor arabských a muslimských zemí," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.

„Od začátku předprodejů registrujeme menší zájem o Egypt. Po útoku na Sinaji letní předprodeje ještě více zpomalily," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Ficher Jan Osúch. Naopak výrazně vyšší je zájem o Španělsko nebo Bulharsko, které lidé dlouhodobě považují za zcela bezpečné destinace.

„Registrujeme za minulý týden přibližně desetiprocentní propad zájmu o letovisko Marsá Alam. Na druhou stranu poptávka po letovisku Hurghada je meziročně vyšší. Dotazy klientů na situaci v Egyptě registrujeme, ale pouze v řádech jednotek," dodala obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi. Podle ní nelze jednoznačně konstatovat, jestli má pád ruského letadla vliv na prodeje zájezdů do Egypta.

Čedok nyní klienty v Egyptě nemá. „Nejbližší plánovaný odlet je do Hurghady na konec listopadu," uvedl mluvčí CK Hynek Špinar.

Od konce října české cestovní kanceláře do letoviska Šarm aš-Šajch nelétají. V oblasti tak mohou být pouze čeští turisté, kteří vycestovali se zahraniční CK či individuálně. [celá zpráva]

Zaznívají varování

České ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že bezpečnostní situaci v Egyptě sleduje. „S výjimkou severu Sinajského poloostrova a západní hranice s Libyí ji MZV považuje za relativně stabilní. V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře," uvedlo MZV.

Doporučení k cestám do Egypta se tak podle Petříčkové týkají pouze Sinajského poloostrova, proto není nyní důvod rušit zájezdy do kontinentálního Egypta, kde jsou letoviska Marsá Alam a Hurghada.

Do Egypta loni vycestovalo 185 000 českých turistů. Jde o šestou nejoblíbenější destinaci Čechů.

Tragédii nikdo nepřežil

Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě se 31. října zřítilo nad severem Sinajského poloostrova. Nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Příčina neštěstí stále není oficiálně známá, ale spekuluje se o bombě. [celá zpráva]

Británie jako první začala své občany minulý týden přepravovat za mimořádných bezpečnostních opatření zpět do vlasti, Rusko se k ní připojilo později zákazem všech letů do Egypta. Před cestami do Egypta své občany varovalo Dánsko, Norsko a Finsko.

Rusko už z Egypta převezlo domů 23 000 svých turistů. Pokračuje také přeprava Britů ze Šarm aš-Šajchu. V tomto letovisku jsou podle novinářů viditelně zpřísněná bezpečnostní opatření, a to nejen na letišti, ale i u pláží. Na některých je prý víc policistů než turistů. V rudomořských letoviscích je podle odhadů ruské a britské vlády stále asi 70 000 Rusů a na 15 000 Britů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků