Hlavní obsah
 

Přístav klidu uvnitř jedné z nejnebezpečnějších zemí světa

Restaurace na lodi kotvící v tyrkysových vodách Indického oceánu se kolébá v rytmu vln. Ahmad Júsuf se pouští do talíře plného mořských plodů. Jen stěží dokáže uvěřit, že se nachází v Mogadišu, hlavním městě Somálska, píše agentura AFP.

 
Přístav klidu uvnitř jedné z nejnebezpečnějších zemí světa

Nedaleko odsud se lidé procházejí na pláži Lido, jiní se koupou v uctivé vzdálenosti od žraloků, kteří v této části oceánu žijí. Děti hrají fotbal. Přes četné útoky, které tu léta provádějí radikální islamisté ze skupiny Šabáb napojené na Al-Káidu, umožňuje relativní zlepšení bezpečnostní situace, aby pláž Lido, vyhledávaná až do počátku občanské války v roce 1991, pozvolna ožívala.

Osmačtyřicetiletý somálský podnikatel Abdulkadir Muhammad Ibráhím se v lednu vrátil z Itálie, bývalé koloniální mocnosti, a zřídil zde restauraci na dvoupatrové lodi, kde si hosté mohou vychutnávat mořský vzduch, mořské plody a mohou zde mít pocit, že je vše, jak má být.

"Někdy mám dojem, že nejsem v Mogadišu. Poslouchám hukot vln, hledím na krásný oceán a přitom si vychutnávám plody moře. Doufám, že tu v budoucnu bude více takových podniků," říká pravidelný host restaurace Ahmad Júsuf.

Majitel restaurace La Lanterna se již dříve v Mogadišu bezúspěšně pokoušel o několik projektů, včetně cestovní kanceláře. "Když jsme viděli, že ve vyspělých zemích jsou plovoucí restaurace pro turisty, napadlo nás zřídit restauraci, kde by si lidé mohli posedět, a tak teď máme plovoucí restauraci v Mogadišu," říká Ibráhím.

Protože na lodi není dost místa, nemohla tady být zřízena kuchyně. Hosté si objednávají dva dny dopředu, aby jejich pokrm mohl být připraven na souši a pak dopraven na loď. Oceán je někdy rozmarný, ale hosté si rádi zachytí svůj talíř. Když je moře klidné, loď popojíždí podél pevniny.

"Postavil jsem tuto loď s přáteli, nyní má kapacitu 40 osob, ale chci ji zvýšit na 50 osob. V noci je moře temné a na pláži Lido není jiná loď než ta naše, proto jsem ji pojmenoval La Lanterna," (Lucerna) říká Ibráhím. Od roku 2011, kdy byli ozbrojenci ze skupiny Šabáb vyhnáni z metropole, se podél pláže Lido objevilo několik restaurací.

Radikálové na pláž útočí

Když se trochu zlepšila bezpečnost, vrátili se někteří Somálci, kteří zemi opustili po pádu diktátora Siada Barreho v roce 1991, do vlasti. Pláž Lido, jeden z mála veřejných prostorů ve městě, se opět stala populární. Stala se však terčem Šabábu: na restaurace u moře v letech 2013 a 2016 zaútočili sebevrazi a ozbrojenci radikální islamistické skupiny.

"Bezpečnost hostů je naší hlavní starostí. Lidé jsou před vstupem na loď prohledáváni," zdůrazňuje Ibráhím. "Začali jsme s tímto podnikáním a doufám, že nás další budou následovat. Lidé potřebují uvolnění po celodenní práci a stresu. Každým dnem máme více a více rezervací. Naším cílem je přilákat investory a turisty," říká.

Humanitární pracovník Ahmad Júsuf tráví většinu víkendů na pláži Lido a na loď často přichází povečeřet. "Jakmile vstoupíte na palubu, stres je ten tam. Nemám strach z explozí a sebevražedných útoků, protože jsme odříznuti od města a můžeme se těšit z oceánu," říká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků