Hlavní obsah
Foto: Koláž Novinky.cz s Profimedia.cz

Pád legendy. Thomas Cook nebyl jen obyčejnou cestovní kanceláří

Ač cestovní kancelář Thomas Cook nebyla na českém trhu jedním z největších hráčů a její krach se tak rozhodně přímo nedotkne statisíců Čechů, ve Velké Británii to je jinak. Tam Thomas Cook „vozil” k moři a do hor každoročně miliony lidí a více než 150 let byl pro tamější turisty osvědčenou volbou. Sázkou na jistotu.

Foto: Koláž Novinky.cz s Profimedia.cz
Pád legendy. Thomas Cook nebyl jen obyčejnou cestovní kanceláří

Toto pondělí ukončilo 178 let dlouhou historii cestovní kanceláře Thomas Cook. Ta sice nebyla tou úplně první na světě (prvenství drží společnost Cox and Kings založená trochu neskutečně v roce 1758), ale byla rozhodně jednou z prvních, která naučila cestovat masy lidí. Byla to právě ona, která přišla s modelem balíčků, jak je známe dnes. Tedy zařízení cesty, ubytování a posléze i stravování. Dnes zažitá věc, která je pro většinu turistů samozřejmostí.

Co většina Čechů ale asi neví, je to, že Thomas Cook vlastnil i velké množství hotelů, aerolinky a mnoho dceřiných společností, které teď čeká velmi nelehké období. Celý tento gigant se přitom podařilo vybudovat z miniaturní společnosti, která původně nabízela jen krátké výlety vlakem po regionu East Midlands.

V roce 1855 Thomas Cook uspořádal první cestu, která umožnila lidem vyrazit do Evropy. Dvě skupiny lidí vyrazily z města Harwich v hrabství Essex do belgických Antverp. Poté turisté navštívili Brusel a pokračovali do německých měst Kolín a Heidelberg. Dalšími zastávkami pak byly Štrasburk a konečně i Paříž. Zájezd byl prodáván poprvé právě jako kompletní balíček. Cestovka navíc poprvé nabídla i službu směny peněz.

Za zmínku pak stojí, že první oficiální pobočku si společnost otevřela v roce 1865 v londýnské Fleet Street. Pro představu, v letošním roce jich měla přes 560. V roce 1939, před začátkem druhé světové války, už lidé se společností dokonce létali užívat si dovolenou na francouzskou riviéru.

První větší finanční problémy cestovky vyšly na povrch v roce 2011, kdy měla společnost problémy vypořádat se s dluhy ve výši jedné miliardy liber. O osm let později už další obrovské finanční potíže neustála. Příchod internetu a odklon od klasických cestovních kanceláří, který je ve Velké Británii patrný, už Thomas Cook nezvládl.

O barvité historii cestovní kanceláře asi nejlépe vypovídají nejrůznější dobové plakáty, které turisty lákaly do vzdálených končin naší zeměkoule. To vše v době, kdy byl výlet do Egypta něčím neskutečně exotickým a nedostupným.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků