Hlavní obsah
Čarodějnickou zábavu si budou užívat především děti. Foto: Karolina Zarzycká, Novinky

O magické Filipojakubské noci se bude čarovat, upalovat i tancovat

V dávných dobách lidé věřili, že o Filipojakubské noci vládly zlé síly a čarodějnice pořádaly sabaty. O této kouzelné noci se nacházely poklady a ochranou před nečistými silami byly různé magické předměty. Lidé také pálili na kopcích ohně, aby se před ženami na košťatech ochránili. Během této čtvrteční noci se nejen v Praze bude slavit, čarovat, upalovat, čarodějnice se budou moci také kulturně pobavit.

Čarodějnickou zábavu si budou užívat především děti. Foto: Karolina Zarzycká, Novinky
O magické Filipojakubské noci se bude čarovat, upalovat i tancovat

Už Keltové si více než pět set let před Kristem připomínali ohněm svátek Beltine, tedy dobu jakéhosi zrození, kdy se slavilo a jásalo až do rána a kdy probíhaly očistné rituály. Oheň byl tím správným způsobem jak se zbavit nečistých sil.

Čarodějnice neměly v Praze po roce 1989 zrovna na růžích ustláno. V roce 1991 se 30. duben spojil na Kampě s výročím zvolení prvního pražského purkmistra Bernarda Augustina Záhořanského z Vorlíka. Svátek v tak velkém rozsahu se neujal a dnes už si nikdo na purkmistra Záhořanského ani nevzpomene.

Průvod čarodějnic s košťaty na Kampě a upalování Landronce

Čarodějnice však na Kampě zůstaly a budou se tu pálit i letos. Malostranské čarodějnice pořádá každý rok Sdružení občanů Malé Strany a Hradčan. „Sraz bude v 19 hodin na Malostranském náměstí.

Čarodějnice nechť si s sebou vezmou košťata, kocoury, žáby, netopýry a jinou havěť. Poté se průvod vydá na trasu Mostecká–Karlův most–Kampa a náplavka za Sovovými mlýny, kde bude připravena hranice,“ připomněla Jiřina Borkovcová ze sdružení.

čarodějnice

Foto: Karolina Zarzycká, Novinky

Čarodějnice se začaly pálit ve velkém i na Ladronce. Již počtvrté se v Praze 6 sletí nejvíc čarodějnic a čarodějů z celé Prahy. Oblíbenou součástí akce je i překonávání rekordů. Letos se pokusí vyrobit pro změnu největší kouzelnické koště na světě.

Akce začne v 15 hodin, vstup je zdarma. Návštěvníky čeká kromě tradiční vatry a pálení čarodějnic i mnoho soutěží, večer vystoupí protagonisté muzikálu s příznačným názvem Kladivo na čarodějnice.  

Ohně budou ve Žlutých lázních, Botanické záhradě a domech mládeže 

Pálit se bude také ve Žlutých lázních (od 16 hodin), v Botanické zahradě (ve venkovní expozici areálu jih od 15. hodiny) a v mnoha pražských Domech dětí a mládeže.

čarodějnice

Foto: Karolina Zarzycká, Novinky

Proti ruchu velkoměsta malé pražské obce pálení čarodějnic udržují již po dlouhá léta. Zásluhu na tom mají zejména místní dobrovolní hasiči. Proto se i letos bude pálit ve Stodůlkách či v Třebonicích u Prahy.

Pražská Císařská louka hostí festival

Open air festival Čáry 2009 je klasickou oslavou Filipojakubské noci, která je pokládána za noc magickou a je spojena s pálením čarodějnic. Na Císařské louce jako každoročnězačnou od 17 hodin divadelní představení a hudební produkce.

Atmosféra festivalu bude umocněna malebným prostředím Císařské louky s výhledem na Vyšehrad na protějším břehu a bezprostřední blízkostí řeky Vltavy. Což návštěvníkům navozuje přírodní atmosféru a prostor, kde se na chvíli zastavil čas.

Novinkou letošního ročníku bude unikátní Techno.cz Šapitó stage, která má v průměru 18 metrů. V tomto prostoru bude vystupovat Sunflower Caravan. Na Latino scéně vystoupí Maradona Jazz live a djs Mucho & Baltazar.

Hudební a divadelní čarodějnice se budou moci veslit na dalších festivalech.

Oslava čarodějnic v Rábech u Pardubic

Perníková chaloupka v Rábech u Pardubic bude snad jediným místem, kde ve čtvrtek čarodějnicím nehrozí upálení. Účastníci a účastnice sletu čarodějnic si naopak mohou odnést zlaté koště i titul Ježibaba roku.

"My čarodějnice neupalujeme, ale oslavujeme. Celé těžiště je v soutěžení. Účastníků bývá kolem třiceti. Je to vlastně taková parodie na ženské soutěže krásy," řekl Luděk Šorm, ředitel muzea perníku.

čarodějnice

Foto: Karolina Zarzycká, Novinky

Večerního klání se mohou zúčastnit všichni bez ohledu na věk a pohlaví. Uchazeči o titul musejí nejlépe zvládnout let na koštěti, poznat lektvary nebo mít hbitý jazyk, protože je porota vyzkouší z jazykolamů. Chybět nebude ani módní čarodějnická promenáda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků