Hlavní obsah
Singapurský pas Foto: Profimedia.cz

Nejsilnější pas mají Japonci a Singapurci. Češi jsou na sedmém místě

Japonci a Singapurci jsou držiteli nejsilnějších světových pasů. Znamená to, že mohou bezvízově vycestovat do 190 zemí. Špatně na tom nejsou ani Češi, kteří se o sedmou příčku dělí s Maltou, a mohou navštívit 183 států, aniž by nejprve museli žádat o vízum. Žebříček zveřejnila společnost Henley & Partners.

Singapurský pas Foto: Profimedia.cz
Nejsilnější pas mají Japonci a Singapurci. Češi jsou na sedmém místě

Singapurci a Japonci v žebříčku síly pasu dlouhodobě vedou. Ještě na jaře prvenství sdíleli s Jižní Koreou, která je nyní druhá. O pozici se dělí ještě s Německem a Finskem — všechny tři státy mají bezvízový styk s celkem 188 zeměmi.

Následují na třetím místě Dánsko, Itálie a Lucembursko se 187 zeměmi, Francie, Švédsko a Španělsko se 186, nebo Rakousko, Nizozemsko, Portugalsko se 185. Češi si už nějakou dobu drží sedmou pozici, jsou na tom s bezvízovým stykem o něco lépe než například Nový Zéland či Austrálie, které se umístily na osmém a devátém místě. Devátí jsou také Slováci, mohou do 181 zemí.

Jedním z největších skokanů jsou Spojené arabské emiráty, které si od minulého roku polepšily o šest míst. Velmi razantní je proměna za poslední dekádu, v roce 2009 byl blízkovýchodní stát na 61. příčce.

Víceméně se nemění ani země na opačné straně, tedy ty s nejmenším počtem bezvízových styků. Nejhůř je na tom Afghánistán s 25 státy, Irák s 27, Sýrie s 29 a Somálsko s Pákistánem s 31.

Země s nejsilnějšími pasy
Stát
Bezvízový styk
1. Japonsko, Singapur 190 zemí
2. Jižní Korea, Německo, Finsko
188 zemí
3. Dánsko, Itálie, Lucembursko
187 zemí
4. Francie, Švédsko, Španělsko
186 zemí
5. Rakousko, Nizozemsko, Portugalsko
185 zemí
6. Norsko, Švýcarsko, Spojené království, USA, Belgie, Kanada, Řecko, Irsko
184 zemí
7. Česká republika, Malta183 zemí
8. Nový Zéland
182 zemí
9. Austrálie, Litva, Slovensko
181 zemí
10. Island, Maďarsko, Lotyšsko, Slovinsko
180 zemí
Zdroj: Henley & Partners
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků