Hlavní obsah
Severní Korea působí malebně, bezpečná však zcela není. Foto: Profimedia.cz

Nejnebezpečnější turistické destinace světa

Jsou místa, před kterými varují nejen maminky, ale i mezinárodní organizace. Ovšem pro některé cestovatele znamenají místa spojená s nebezpečím to pravé. A pokud je poptávka, je i nabídka.

Severní Korea působí malebně, bezpečná však zcela není. Foto: Profimedia.cz
Nejnebezpečnější turistické destinace světa

Jistě se v aktuálních momentech najdou i nebezpečnější místa vzhledem k různým chorobám či krátkodobým konfliktům, ale k návštěvě tří níže zmíněných oblastí jistě potřebujete větší než malé množství odvahy. Další informace najdete v magazínu VIPmag.

Nový průvodce Irákem

Když se v květnu roku 2003 opět otvírala irácká turistická kancelář, její mluvčí Saddi Younis uvedl, že bude trvat tři roky, než se opět vrátí ke své slávě před rokem 2001, kdy zemi navštěvovalo půl miliónu turistů ročně.

Younis se se svým optimismem ovšem poněkud unáhlil. Na druhou stranu ale mnoho lidí překvapí, že se cestovatelé přímo hrnou na sever Iráku ke kurdským hranicím, daleko od nepokojů v Bagdádu a podobně.

César Soriano, reportér deníku US Today byl vyslán do kurdské severní části Iráku, aby mohl zpracovat kapitolu do nejnovějšího vydání průvodce Lonely Planet ze série Střední východ. Vydavatel tak zhruba po 20 letech poprvé vyslal člověka do této země.

:. Severní Irák nabízí neuvěřitelný klid a soukromí.foto: Profimedia

Nový průvodce informuje i o jižní části Iráku, informace jsou však zaměřené na soukromé podnikatele, pracovníky z médií, vojáky a jiné lidi, kteří zde musí pobývat. Přestože je větší arabská část Iráku skutečně nedoporučovaná k návštěvě, poslední třetina, ta severní, je bezpečná.

Ačkoli se ani zde příliš turistů nevyskytuje, někteří místní mají strategické ambice spojené s turistikou. Například ve městě Erbil se plánují pětihvězdičkové hotely, závodní okruh Formule 1 a safari park. Dokonce i nyní je turistická infrastruktura lepší, než by se dalo očekávat a navíc zde není přelidněno. Ve městě Dohuk u turecké hranice najdete zábavní park Dream City (město snů) a nový luxusní hotel.

Pro návštěvníky ze západu je tato oblast přímo panenská. Lidé jsou zde převážně přátelští, i když občas podezíraví k cizincům. Není se však čemu divit. Je to jediná stabilní oblast Iráku a rádi by to tak zanechali.

Vyprodané zájezdy do Severní Koreje

Nyní se již návštěvníci nemusí klanět před 20 metrů vysokou podobiznou zakladatele Severní Koreji, Kim Ir Sena, Velkého vůdce. Omezení vztahující se na mobilní telefony a fotoaparáty však přetrvávají.

Nehledě na to se však zájezdy na letošní Velkolepé hromadné gymnastické a umělecké představení prodaly okamžitě. Možná právě proto, že jde o jedinou událost, kdy Severní Korea vpouští Američany.

:. Severní Korea - klid zde je pouze zdánlivýfoto: Profimedia

Asia Pacific travel, jediná společnost na území Ameriky, který jedná přímo se severními Korejci, vysílá od léta do září osm skupin po patnácti lidech. Každý účastník zaplatí částku od 2 985 do 3 595 dolarů (40 000 – 50 000 korun) za 8-11denní zájezd, který zahrnuje čtyři noci v severní Korei.

Výlet však není pro každého. Podle Winnie Luové z Asia Pacific Travel sem jezdí dva typy lidí: ti, kteří byli všude, a akademici, kteří studují korejskou a asijskou kulturu. Nelze říci, že jsou tyto zájezdy zábavné, rozhodně jsou však poučné a zajímavé. Jakmile tam jednou jste, necítíte se ohrožení. Nevidíte totiž nic, co oni nechtějí, abyste viděli.

Nový Afghánistán

Cestovatelé, kteří jsou uchváceni oblastmi jako je například Nepál a zajímají se o dovolené, kterými si mohou něco dokázat, obrací svou pozornost k Afganistánu.

Hlavní město Kábul bylo svého času oblíbenou zastávkou na stezce hnutí hippies. Ovšem ruská invaze v sedmdesátých letech, nadvláda Talibanu a bombardování po 11. září zničily turismus na dlouhé roky. V dnešní době různé společnosti zaměřující se na dobrodružné cestování nabízejí zájezdy do relativně klidné centrální a severní části Afganistánu. Velká část země je stabilizovaná a násilnosti jsou lokalizovány. Přesto je počet turistů stále nízký, kolem tisíce za rok.

:. Řeky a hory, to je tvář Afghánistánu, jak ji mnoho lidí nezná.foto: Profimedia

Typickým návštěvnickým okruhem je pohoří Hindúkuš v centrální části Afghánistánu. Tam najdete Bámján, místo, kde je obří kamenná socha Budhy, která byla zničena Talibanem, a neuvěřitelně modrá jezera Band-i-Amir.

Naděje na nalákání turistů se také vkládají do východního pásu, odlehlého koridoru Wakhan, kde se setkává Tádžikistán, Pákistán, Čína a Afghánistán. Jenom k základnímu táboru to trvá pět dní a jede se po prašných cestách. Výprava od společnosti Great Game Travel trvá 12 dní, využívá karavany koní a jaků a vede přes pásmo 4 572 metrů, kde účastníci táboří s nomády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků