Hlavní obsah
Ochranné sítě mají zabránit devastaci přírody v nejcennějších partiích Krkonoš. Foto: KRNAP

Návštěvnost Sněžky trhala rekordy

Pokles zahraničních turistů a vyšší počet domácích turistů hlásí Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) při pohledu na uplynulou letní sezonu v našich nejvyšších horách. Na Sněžku se denně vypravilo přes 10 tisíc turistů.

Ochranné sítě mají zabránit devastaci přírody v nejcennějších partiích Krkonoš. Foto: KRNAP
Návštěvnost Sněžky trhala rekordy

Už řadu let se v Krkonoších využívají k monitoringu návštěvnosti zejména hřebenových partií automatické sčítače.

„Ke sledování pohybu pěších turistů používáme pyroelektrické senzory, tedy technologii založenou na záznamu skokové změny teploty, kterou vyvolá průchod návštěvníka. Celkem je na celém území KRNAP rozmístěno 27 sčítačů,“ prozradil mluvčí národního parku Radek Drahný.

„Na meziročním srovnání návštěvnosti na konkrétních místech lze vypozorovat, že začátek letní sezony, červen, byl slabší než v minulých dvou letech. Zde lze vydedukovat doznívající obavy veřejnosti z předešlých měsíců karantény a zároveň fakt, že do 13. června byla uzavřená polsko-česká hranice. Červenec naopak znamenal výrazné zvýšení návštěvnosti,“ pokračoval Drahný s tím, že zejména nejznámější a nejnavštěvovanější turistické cíle Krkonoš, Sněžka a pramen Labe, zaznamenávaly svoje návštěvnické rekordy.

Výjimečná data pak poskytují sčítače instalované na přístupových cestách na Sněžku. Z nich lze vyčíst, že jen po Řetězové cestě, tzv. cikcaku, červeně značené turistické cestě, na Sněžku vystoupalo i více než pět tisíc osob denně. Například 12. června to bylo přesně 5195.

Deset tisíc lidí na Sněžce

„Pokud sečteme všechny přístupové cesty na Sněžku, maxima bylo dosaženo 12. září, kdy sčítače zaregistrovaly 9400 osob. Zdůrazněme, že to jsou počty turistů vystupujících na Sněžku pěšky. K tomu je třeba připočíst lanovku na Sněžku, jejíž kapacita může být až 2500 osob denně. Absolutní návštěvnost vrcholu Sněžky tedy může reálně být více než deset tisíc osob,“ upozornil Radek Drahný.

Na vrcholu Sněžky se osvědčila opatření, přijatá k ochraně zdejších cenných ekosystémů. Tím zřejmě nejvíce medializovaným byla instalace ochranných sítí na samotném vrcholu, na úbočí i v sedle u bývalé Obří boudy.

„Fungovalo to na sto procent. Tam, kde byly sítě instalovány, vymizely přestupky související se vstupem do volného terénu a vegetace se viditelně vzpamatovala,“ uvedl Drahný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků