Hlavní obsah
Balónová fiesta nabízí vždy zajímavé pohledy. Foto: Miloslav Hradil, Právo

Třiadvacet horkovzdušných balónů z Česka a Slovenska se účastní již 13. ročníku akce Balóny nad hradem, která začala v pátek ráno v Bouzově na Olomoucku. „Zájem o ni je každý rok velký. Například loni na ni zavítalo přes deset tisíc návštěvníků a letos předpokládáme obdobný počet,“ řekl Právu jeden ze spoluorganizátorů Josef Doležel ml.

Balónová fiesta nabízí vždy zajímavé pohledy. Foto: Miloslav Hradil, Právo
Nad Bouzovem se znovu vznášejí balóny

V tuzemsku je podle odhadů okolo 150 balónů a přes sto pilotů, kteří se scházejí na různých fiestách. Ta v Bouzově patří k největším. „Jsem tu letos již potřetí. Je to takové příjemné zakončení letové sezóny, byť ještě v září, v době babího léta, bývá létání pěkné,“ svěřil se Právu krátce po vzletu pilot Lubomír Šmída.

Fiesty na Bouzově se letos účastní 23 balónů z Česka a Slovenska.

Foto: Miloslav Hradil, Právo

K létání se dostal před pár lety náhodou. V Konici na Prostějovsku má řeznictví, uzenářství a železářství. „Vyhrála jsem se sestrou v rádiu let balónem a proto, abychom se nehádaly, kdo poletí, věnovaly jsme let tátovi,“ řekla Právu Šmídova dcera Zuzana Klimešová, která už je sama také pilotkou.

„Chytlo mě to tak, že jsem jel do výrobny v Brně a balón koupil,“ dodal k tomu pilot.

Lubomír Šmída a jeho dcera Zuzana Klimešová obvykle pilotují balón každý sám. V pátek si do jeho koše při bouzovské fiestě stoupli oba.

Foto: Miloslav Hradil, Právo

Na programu fiesty je od pátku do neděle celkem pět hromadných startů balónů s ukázkami létání v blízkosti bouzovského hradu. V sobotu bude součástí fiesty i doprovodný program, který začne v 15 hodin na hřišti v Bouzově.

Návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení Leony Machálkové, Jarka Filgase, připraveny budou nejrůznější hry pro děti, prezentace leteckých modelů či výstava hasičské techniky.

Balóny létají nad romantickým hradem Bouzov

Foto: Miloslav Hradil, Právo

Romantickou kulisu hradu pak doplní i oblíbené večerní balónové svícení, které se za příznivého počasí uskuteční v sobotu v 21.30 hodin. „Balóny se budou rozsvěcovat a zhasínat za doprovodu hudby. Je to úžasná podívaná a věřím, že lidi nadchne stejně jako v minulých letech,“ poznamenal Doležel, který je sám pilotem balónu.

V rámci fiesty se uskuteční v sobotu mimo jiné i let dvou dobrovolných dárců krve, kteří vyhráli v soutěži Daruj krev a leť balónem. Tu na podporu dárcovství krve v Olomouckém kraji připravil v rámci projektu Pomáháme pomáhat Český červený kříž.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků