Hlavní obsah

Na zahraniční zájezdy jezdí stále více důchodců

Čeští senioři se stávají pro cestovní kanceláře zajímavými klienty; jejich podíl na nákupech zahraničních zájezdů každým rokem roste. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka navyšují lidé nad 60 let svůj podíl na tržbách CK zhruba o 0,3 procentního bodu ročně, některé cestovní kanceláře však hlásí mnohem rychlejší nárůst.

Na zahraniční zájezdy jezdí stále více důchodců

"Ještě před deseti lety důchodci téměř na dovolenou v zahraničí necestovali, v současnosti tvoří stále významnější klientelu cestovních kanceláří," řekl Beránek.

Podle něj mají CK nyní v průměru osm procent klientů v důchodovém věku. Stále je to však méně než je běžné v západní Evropě; tam se podíl seniorů pohybuje kolem 16 procent, v Německu až 20 procent.

Podle Beránka však není důvodem zaostávání pouze nižší životní úroveň ale také jiné zvyky českých důchodců. Mnoho z nich se aktivně zabývá kutilstvím a zahrádkařením a na zahraniční dovolenou nemá pomyšlení. Situace se však mění s tím, jak se k důchodovému věku blíží generace, které se aktivně zapojily do hospodářského života v posledních 15 letech.

Lidé nad 50 let nyní tvoří 21 procent všech klientů

"Lidé nad 50 let nyní tvoří 21 procent všech našich klientů a toto číslo má vzhledem ke stárnutí obyvatelstva vzrůstající tendenci," uvedl marketingový ředitel internetového prodejce NetTravel.cz Petr Staněk.

Za posledních 12 měsíců vzrostl počet klientů NetTravel.cz starších 50 let o téměř čtyři procenta. Podle Staňka začínají být senioři "velmi vážený segment klientely".

foto: NOVINKY/Tomáš Holý
To potvrzuje marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. "Setkáváme se i s klienty, kterým je přes 70 let a pravidelně se s námi vydávají na fyzicky náročné poznávací zájezdy například do Jižní Ameriky," řekl.

Většina klientů v seniorském věku však nejraději volí pobyty u Středozemního moře v období mimo hlavní sezonu, kdy oblast nesužují velká horka. Nejoblíbenějšími destinacemi českých seniorů jsou podle agentury Mag Consulting Chorvatsko, Egypt, Tunisko, Turecko a Španělsko.

Změnám na trhu se přizpůsobuje nabídka

Senioři se mohou většinou těšit různým slevám, vnoučata předškolního věku s nimi mohou jet zdarma. Uzpůsobeny jsou i hotely. Senioři vyžadují blízký a pozvolný vstup do moře, hotely s výtahy a bezbariérovým přístupem, pokoje s protiskluzovou úpravou a v klidové části hotelu nebo dietní stravu.

Cestování seniorů je trendem především ve vyspělých zemích. Lidé se dožívají stále vyššího věku při plném zdraví. "Jednou z jejich výhod je časová flexibilita," uzavřel Beránek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků