Hlavní obsah

Na kole i pěšky kolem bájné hory Blaník

Okolí bájné hory Velký Blaník, která je dokonce chráněnou krajinnou oblastí, nepatří zrovna mezi turistické hity. Turisté tady o sebe nezakopávají jako třeba na Sněžce, což může být tím správným lákadlem. Možná neprávem se na tuto lokalitu zapomíná, ačkoli skýtá mnoho zajímavostí.

Na kole i pěšky kolem bájné hory Blaník

Mezi obcemi Louňovice pod Blaníkem, Načeradec, Pravonín, Kondrac a Veliš je území protkané cyklotrasami, turistickými cestami a také naučnými stezkami.

Průvodce touto oblastí si mohou turisté vyzvednout v informačních střediscích ve Vlašimi, Louňovicích pod Blaníkem a také v ubytovně v Kondraci.

Naučné stezky

Strávit tady lze jeden den, víkend i týden, záleží, jak podrobně chtějí návštěvníci zdejší kraj probádat. Jestli se tady budou pohybovat pěšky či na kole, záleží na jejich zdatnosti. Rozhledna Velký Blaník je v nadmořské výšce 638 metrů, takže tady bude potřeba dost sil. Přesto by ji neměli turisté minout. Navíc tudy vede jedna z nově otevřených naučných stezek. Má 14 zastavení a 17 hravých zastavení pro děti.

Patronem a zároveň průvodcem je Blanický rytíř, který tady čas od času pasuje úspěšné absolventy tras na "cyklorytíře". Návštěvníci se díky tabulím podél 4 kilometry dlouhé cesty seznámí nejen s přírodou Velkého Blaníku a okolí, ale i s historií jeho osídlení či pověstí o blanických rytířích.

K vidění je tu také kopie jednoho ze základních kamenů Národního divadla, který pochází z Blaníku. Součástí stezky je nedaleko od Kondrace geologická expozice hornin Podblanicka. "U každého vzorku je popisek a každý kámen je částečně vybroušený. Je vidět, co se dá udělat ze zdánlivě obyčejného kamene," ukazoval starosta Kondrace Miroslav Matuška.

Vzácný kostel

V obci Kondrac stojí mimo jiné za zmínku prastarý, původně románský kostel ze 12. století zasvěcený sv. Bartoloměji. Z původní podoby se zachovala loď s dvěma kruhovými věžemi. V roce 1360 byla přistavěna gotická loď se sakristií. V pozdější době ještě přibyla barokní kruchta.

Byla zde i dřevěná věž se zvonem, ale v roce 1918 do ní udeřil blesk. Zvon zavěšený ve zvonici spadl. Při pádu prorazil strop a dopadl na barokní klenbu románské tribuny v přízemí. Stopy po požáru jsou tady dodnes patrné, stejně jako zbytky románské nástěnné malby. Oltář a kazatelna sem byly dovezeny ze zatopených Dolních Kralovic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků