Hlavní obsah

Na gigantickém hřbitově odpočívá 5 miliónů lidí, půl miliónu přibude rok co rok

Obrovský islámský hřbitov Wadi al-Salam v iráckém městě Nadžaf je posetý milióny větších i menších náhrobků. Najít tady ten, který hledáte, není asi vůbec jednoduché. Hřbitov se navíc stále rozrůstá.

Na gigantickém hřbitově odpočívá 5 miliónů lidí, půl miliónu přibude rok co rok

Nekonečná záplava náhrobních kamenů barvy písku, mezi nimi úzké cestičky a sem tam místo, kde lze zaparkovat auto — tak vypadá pravděpodobně největší islámský hřbitov na světě, kterým se může pochlubit irácké město Nadžaf, ležící asi 160 kilometrů jižně od Bagdádu.

K věčnému odpočinku tu bylo uloženo už více než pět miliónů lidí, každý rok sem navíc přibývá zhruba půl miliónu dalších.

K miliónům pohřbených se každoročně přidají statisíce dalších.

Foto: Profimedia.cz

Stovky let starý hřbitov je jedním z největších na světě. Podle řady zdrojů má postupně se rozšiřující plocha hřbitova zhruba šest kilometrů čtverečních, webové stránky organizace UNESCO uvádějí velikost dokonce přes devět čtverečních kilometrů.

Wadi al-Salam je smutným bludištěm, jež ohraničují na samostatných hrobech i rodinných hrobkách jména a podobizny zemřelých. Sem tam lze zahlédnout i mihotající se žluté plamínky zapálených svíček.

Na hřbitově Wadi al-Salam jsou hroby obvykle z pálených cihel.

Foto: Profimedia.cz

Hřbitov Wadi al-Salam hraje v muslimském světě významnou roli. Jsou tu pohřbeni někteří islámští proroci, politici či panovníci. Proto si mnoho muslimů přeje být pochováno právě zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků