Hlavní obsah
 

Na bývalý vojenský ostrov Sazan konečně mohou turisté

Albánie zpřístupnila turistům svůj největší ostrov Sazani, česky uváděný jako Sazan, který byl kdysi přísně střeženou vojenskou základnou údajně schopnou odolat i jadernému útoku. Desítky let pustnoucí areál, který byl dosud oficiálně veden jako vojenský prostor, již přivítal první návštěvníky, napsala v pondělí agentura AFP.

 
Na bývalý vojenský ostrov Sazan konečně mohou turisté

Sazani obklopený tyrkysovými vodami Jadranu se nachází na jihozápadě Albánie a svou rozlohou necelých šesti kilometrů čtverečních se řadí k menším jadranským ostrovům. V minulosti však na sebe poutal značnou pozornost díky základně, kterou začali Albánci v 50. letech budovat ve spolupráci se Sovětským svazem.

Po následném rozchodu s Moskvou orientovala Tirana své vztahy na Čínu. Na ostrově se nachází přes 3600 bunkrů a kilometry tunelů. V podzemních prostorách byly mimo jiné vybudovány vedle ubytovacího zařízení také kino, škola či nemocnice. Základnu obývalo přes 3000 vojáků, kteří měli dostatek jídla, munice a paliva k tomu, aby zde bez zásobování přežili půl roku.

Areál však od 90. let minulého století po přechodu země k demokracii pustne. V poslední době budovy na ostrově posloužily jako cvičné cíle během manévrů NATO, jejímž členem se v roce 2009 Albánie stala. Zničena byla mimo jiné vila, která byla ve 30. letech postavena pro italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho.

Nyní by se ostrov, kde volně bují vegetace, měl stát velkým turistickým lákadlem. V zemi prozatím není plně rozvinut turistický průmysl, podíl na hrubém domácím produktu činí podle portálu telegraph.co.uk necelých pět procent. Na ostrově by mělo vzniknout muzeum, středisko pro výzkum mořského života a centrum mořské archeologie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků