Hlavní obsah
Natronské jezero je charakteristické svou červenou barvou. Foto: Profimedia.cz

Mystické jezero v Tanzanii mění zvířata v kamenné sochy

Natronové jezero ležící v Tanzanii je tajemné už svým vzezřením. Je zbarveno do krvavě rudé a vysoký obsah soli tvoří na hladině pozoruhodné tvary připomínající kry. A právě sůl je zodpovědná za tu největší zvláštnost, která jezero obestírá. Uhynulí ptáci a další zvířata jsou díky ní dokonale mumifikovaní a jejich ostatky působí téměř jako sochy.

Natronské jezero je charakteristické svou červenou barvou. Foto: Profimedia.cz
Mystické jezero v Tanzanii mění zvířata v kamenné sochy

Velké jezero, které svým severním cípem drobně zasahuje do sousední Keni, je domovem především pro velkou populaci plameňáků. Ale nejsou to jen jejich zkamenělá těla, na která lze v okolí narazit. V jezeře zahynuli třeba i netopýři.

„Nikdo neví přesně, jak ta zvířata zemřela, ale nejpravděpodobnější je, že je zmátl dokonalý odraz okolní krajiny na hladině a ona do ní narazila,“ uvedl pro Huffington Post fotograf Nick Brandt, který zde pořídil mrazivé snímky uhynulých živočichů.

Vysoký obsah soli a sody pak způsobuje, že ptáci vápenatí a při vysychání jsou dokonale zakonzervovaní. Působí ale poněkud děsivě. Podle Brandta se totiž zachová každý detail a jsou viditelná i ta nejmenší peříčka. „Zvířata byla tvrdá jak kámen, nešla jim ani pootočit hlava nebo křídlo. Tak jsem je zkrátka vytáhl z vody a naaranžoval třeba na větev.“ Dodává, že je svým způsobem navrátil na okamžik zpět do života.

Svou pekelně rudou barvu pak voda získává díky specifickému druhu bakterie, která v ní žije. I přes své neobvyklé vlastnosti je ale Natronové jezero idylickým místem plným života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků