Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Malé letiště Bangor je spásou letadel, která se ocitnou v problémech

Které letiště registruje nejvíce nouzových přistání na světě? Pokud byste to tipovali na nějaký kolos, jako je třeba německý Frankfurt, byli byste na omylu. Je dost pravděpodobné, že o malém letišti Bangor v americkém státě Maine uslyšíte totiž poprvé. Při tom právě sem míří nejvíce letounů, které se při cestě přes Atlantik potýkají s nějakým problémem.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Malé letiště Bangor je spásou letadel, která se ocitnou v problémech

Je to poměrně logické, Bangor se nachází na severovýchodním cípu USA a navíc jen několik desítek kilometrů od pobřeží. Je tudíž ideálním bodem pro nouzové přistání letadel. Jen od roku 2005 jich tu registrují na 1170. Většina z nich, kolem 709, se týkala nedostatku paliva, 254 bylo uskutečněno kvůli špatnému počasí a jen 22 z bezpečnostních důvodů, uvádí britský Telegraph.

Letiště Bangor v minulosti bývalo vojenskou základnou a dodnes zůstává domovem mainské Národní letecké gardy. Je navíc skvěle vybaveno, aby se vypořádalo s jakýmkoli nouzovým přistáním, ať už se jedná o civilní, nákladní či vojenská letadla. „Vychází to jednak z naší geografické polohy, ale také díky dlouhé ranveji. Ta měří 3,5 kilometru,“ tvrdí Tony Caruso, který je ředitelem letiště už od roku 1996.

O bizarní historky není nouze

Caruso si pamatuje spoustu bizarních historek, které se za jeho vedení udály. „V roce 2012 u nás musel nouzově přistát let z Paříže, protože jedna žena na palubě letušce tvrdila, že se stala obětí doktorů a má v těle objekt, který nedokáže ovládat,“ vypráví. Po přistání si ženu odvedla FBI, později ji propustila, protože nepředstavovala žádnou reálnou hrozbu.

Mnohdy ale vzpomínky nejsou tak zábavné, Caruso vzpomíná i na perné chvíle, kdy se v roce 2007 proháněl celými státy blizard neboli velmi silný vítr doprovázený sněžením. Kvůli němu všechna velká letiště v Nové Anglii — v Bostonu, Filadelfii i New Yorku — zavřela. Letadla mířící přes Atlantik proto musela nouzově přistát právě v Bangoru. „Nějak jsme to nakonec zvládli, ale ten den tu naplno pracovala tisícovka lidí,“ říká Caruso.

Ředitel letiště dodává, že je zároveň na personál velmi hrdý, protože dokáže být velmi pohotový a problémy řešit rychle. „Není neobvyklé, že se nám někdo ze vzduchu ozve a za 20 minut už jsme připraveni na nouzové přistání. Mám dojem, že nikde jinde na světě by to tak nesvedli,“ pyšní se Caruso.

Dodává, že Bangor má i své jemnější a něžnější stránky. „Jsme bránou krásného státu. Naším ‚dvorkem′ je národní park Acadia,“ říká o atrakci, která leží zhruba hodinu cesty od letiště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků