Hlavní obsah
 

Malá slovenská obec otevřela muzeum maršála Kutuzova

Po porážce u Slavkova táhlo ruské vojsko přes území dnešního Slovenska a jednu noc strávilo v okolí obce Rišňovce. Jejich legendární velitel maršál Michail Illarionovič Kutuzov nocoval na místním zámečku. Tamní starosta Karol Laboš (69) si předsevzal, že tam zřídí muzeum slavného maršála.

 
Malá slovenská obec otevřela muzeum maršála Kutuzova

„Po rekonstrukci našeho zámku z 6. století v něm mělo vzniknout běžné obecní muzeum se zemědělským nářadím a podobně. Vzal jsem si do hlavy, že budeme mít něco nevšedního – muzeum maršála Kutuzova,“ řekl starosta Právu.

Zasloužil se o Napoleonův pád

Maršál Kutuzov se před 200 lety přičinil o pád Napoleona a získal si pověst jednoho z nejschopnějších vojevůdců své doby. Obec Rišňovce měla to štěstí, že ustupující ruské vojsko v počtu asi 40 tisíc vojáků přenocovalo v prosinci 1805 v okolí a Kutuzov našel nocleh přímo v ní.

Starosta obce Rišňovce Karol Laboš před Muzeem Kutuzova

Foto: Ivan Vilček, Právo

„To nemůže tvrdit kdokoli. Rozhodl jsem se tedy šanci využít. Z eurofondů se nám podařilo zrekonstruovat místní zámek a začal jsem shánět exponáty pro muzeum. Nešlo to snadno. Ze začátku jsem neměl nic,“ přiznává.

Jenže starosta není z těch, kdo hned hází flintu do žita. Do čeho se pustí, to také uskuteční. „Udělal pro obec hodně. Určitě není náhoda, že starostuje nepřetržitě už šestnáct let,“ říká jeden z místních obyvatel.

Pamětní plaketa Muzea Kutuzova v Rišňovcích

Foto: Ivan Vilček, Právo

O pobytu Kutuzova se zachovala pouze zmínka v archívu, která uváděla, že maršál přenocoval v Rišňovcích v prosinci 1805. Kutuzov totiž napsal 28. prosince 1805 děkovný dopis z Bardejova, kde při ústupu do Ruska rovněž přespal jednu noc na místní radnici. V dopise poděkoval za péči, které se jeho armádě dostalo v okolí obce Rišňovce.

Obrazy Kutuzova a jeho generálů

„Pomoc přišla z Ruska, kde byli myšlenkou zřízení muzea Kutuzova nadšeni,“ dodal radostně Laboš. Pomohlo nám Centrum vědy a kultury Ruské federace v Bratislavě i přímo ruský velvyslanec na Slovensku Pavel Kuzněcov.

Ruský výtvarník Alexander Kabanov namaloval pro potřeby muzea šest obrazů včetně portrétu maršála Kutuzova, generála Pjotra Ivanoviče Bagrationa a výjevu z bitvy u Borodina. Jsou to repliky pláten Anatolije Pavloviče Šepeljuka.

Portrét Kutuzova v muzeu v Rišňovcích

Foto: Ivan Vilček, Právo

Starosta spolupracoval s historikem Ivanem Mrvou. „Rekonstrukce zámku trvala rok. Myšlenka zřízení muzea nás napadla loni, ale reálně jsme ho začali budovat letos v únoru,“ dodal starosta. Muzeum otevřelo brány prvního září.

Pozitivní vztah k Rusku a jeho historii se u Laboše nezapře, ani když mu zazvoní mobilní telefon. Jako zvonění se totiž ozve hlášení ruského rozhlasu: „Vnimánije, vnimánije, govorít Moskva.“ Kdysi pracoval u dráhy a nyní už 16 let stojí v čele obce s 2130 obyvateli. „Za tu dobu jsme v obci vybudovali vodovod, plynovod a kanalizaci. Někteří už naši obec s humorem volají Labošovce,“ loučí se s úsměvem.

Autorem vystavených obrazů je Alexander Kabanov.

Foto: Ivan Vilček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků