Hlavní obsah
Chambon je izolovaná obec. Díky tomu poskytovala uprchlíkům v minulosti ideální úkryt. Foto: Profimedia.cz

Malá francouzská obec sehrála za války důležitou roli

Pro většinu turistů nebude vesnice Le Chambon-sur-Lignon místem, které by museli vidět. Přesto ale drobná obec ve středovýchodní Francii zaujímá v historii země poměrně zásadní postavení. Tamní obyvatelé totiž během druhé světové války zachránili tisíce Židů před transportem a jistou smrtí, píše server BBC.

Chambon je izolovaná obec. Díky tomu poskytovala uprchlíkům v minulosti ideální úkryt. Foto: Profimedia.cz
Malá francouzská obec sehrála za války důležitou roli

Vesnice Chambon leží mezi lesy a pastvinami asi 88 kilometrů jihozápadně od Lyonu, zhruba 40 kilometrů od klenotu regionu, městečka Le Puy-en-Velay, a 20 kilometrů od Saint-Bonnet-le-Froid, domova trojitého michelinského šéfkuchaře Régise Marcona. Obvykle proto není považována za místo, kam by se hrnuly zástupy turistů, protože okolí se zdá k objevování mnohem zajímavější.

Jenže tato izolace vesničce Chambon v minulosti posloužila velmi dobře. V 17. století se stala útočištěm pro hugenoty, francouzské protestanty, kteří prchali před náboženskou perzekucí. A za druhé světové války obyvatelé využili osamělé pozice svého domova, aby v něm i v okolní krajině ukryli na 3000 Židů, kteří by jinak skončili v transportech, a nakonec v plynových komorách koncentračních táborů.

Obyvatelé pomáhali židům utíkat do neutrálního Švýcarska.

Foto: Profimedia.cz

Vesnice leží asi 80 kilometrů od Lyonu.

Foto: Profimedia.cz

„Bez jakéhokoli popírání odvahy místních obyvatel, kteří riskovali životy, aby židovské uprchlíky zachránili, geografická poloha bez debaty sehrála důležitou roli,“ řekl pro BBC Peter Grose, autor knihy A Good Place To Hide, v níž osudy vesnice Chambon sumíruje. „Je totálně izolovaná, obklopená lesy, další vesnice jsou prakticky v nedohlednu. Existuje lepší místo, kde ukrýt lidi?“ dodává.

Za vším stáli pastor a jeho žena

Zasvěcení, kteří o činech odvážných obyvatel vědí, míří do Chambonu a do tamního muzea Lieu de Mémoire, které ponurou historii připomíná. I tam se člověku do hlavy neustále dere myšlenka, proč právě zde? Proč právě obyvatelé Chambonu riskovali své životy, aby Židům pomohli prchnout do neutrálního Švýcarska? Podle místních to bylo i tím, že mnoho lidí vyznávalo protestanství a vzpomínka na hugenoty byla víceméně stále čerstvá, přestože od jejich pronásledování uplynulo několik století.

Skutečným motorem odporu proti nacistům byli ale tamní pastor André Trocmé a jeho žena Magda. Ti zmobilizovali obyvatele a přišli s myšlenkou, že pomohou židovským uprchlíkům skrýt se, ať už na půdách, ve stodolách nebo sklepích napříč celým Chambonem. Za dob Vichistické Francie, kdy se podmínky Židů rapidně zhoršily, se mnozí z nich šeptandou o vesnici u Lyonu dozvěděli, a tak odešli hledat skrýš.

Muzeum připomíná odvážné činy někdejších obyvatel.

Foto: Profimedia.cz

Pastor se se žádostí o pomoc obracel i na nejrůznější humanitární organizace, mnohé z nich pomohly do vesnice přivést další uprchlíky. Za pomoci spojenců bylo mnoho Židů propašováno do Švýcarska. Do tichého odboje proti nacistům se brzy přidaly i okolní vesnice. Nikdo z obyvatel tajemství nikdy nevyzradil, i když všichni velmi riskovali.

„Asi jako všichni vesničané po celém světě, ani tady lidé nejsou příliš upovídaní. Vždy jsou obezřetní,“ tvrdí Grose s tím, že tajemství si tu drží dodnes. Ale v průběhu času příběhy o zdejších hrdinech prosákly na povrch a do vesnice v současnosti jezdí třeba školní zájezdy, aby se o historii vesnice žáci a studenti dozvěděli.

„Snažili jsme se vytvořit muzeum v závislosti na tom, že jsou zdejší obyvatelé skromní. Nechtějí hrdinství svých předků pyšně vystavovat na odiv, jsou diskrétní. Chtějí mladým předat příběh o tom, že nezávisle na historických okolnostech bylo možné zůstat věrní sami sobě a svým hodnotám,“ uzavřela starostka Chambonu Eliane Wauquiez-Motteová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků