Hlavní obsah
K Louvru neodmyslitelně patří prosklená pyramida, který se otevřela před 30 lety, tedy 1. dubna 1989. Foto: Profimedia.cz

Louvre je nejnavštěvovanějším muzeem světa

Ukrývá jedny z nejvzácnějších uměleckých děl vůbec. Pařížský Louvre je se svou pověstnou skleněnou pyramidou nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Uvedl to magazín The Art Newspaper s odvoláním na oficiální statistiky jednotlivých muzeí a galerií.

K Louvru neodmyslitelně patří prosklená pyramida, který se otevřela před 30 lety, tedy 1. dubna 1989. Foto: Profimedia.cz
Louvre je nejnavštěvovanějším muzeem světa

Během uplynulého roku vzrostl počet návštěvníků Louvru o 26 procent na 10,2 milionu návštěvníků ročně. Podle všeho přispěl k nárůstu popularity videoklip zpěvačky Beyoncé a rapera Jay-Z, který se v prostorách proslulé pařížské galerie natáčel. Slavná pyramida před muzeem navíc v pondělí slaví 30 let od zpřístupnění veřejnosti. Na druhém místě žebříčku se umístilo Čínské národní muzeum v Pekingu, které se ve svých expozicích věnuje čínské historii a umění.

Třetí je Metropolitní muzeum umění v New Yorku, tedy nejstarší a zároveň největší galerie v USA i na celé západní polokouli. Čtvrtá jsou Vatikánská muzea a pátou příčku má londýnská galerie Tate Modern, která poprvé v počtu návštěvníků porazila Britské muzeum, rovněž v Londýně. To skončilo šesté. Londýn si může připsat i sedmou příčku, a to za Národní galerii.

Desítku nejnavštěvovanějších muzeí uzavírají Národní galerie ve Washingtonu, petrohradská Ermitáž a Victoria and Albert Museum opět v Londýně.

Nejnavštěvovanější muzea světa:
1. Louvre, Paříž
2. Čínské národní muzeum, Peking
3. Metropolitní muzeum umění, New York
4. Vatikánská muzea, Vatikán
5. Tate Modern, Londýn
6. Britské muzeum, Londýn
7. Národní galerie, Londýn
8. Národní galerie ve Washingtonu, Washington D.C.
9. Ermitáž, Petrohrad
10. Victoria and Albert Museum, Londýn
Zdroj: The Art Newspaper
Anketa
Které z muzeí byste chtěli navštívit?
Louvre
33.3 %
Čínské národní muzeum
9.1 %
Metropolitní muzeum umění
6.1 %
Vatikánská muzea
21.2 %
Tate Modern
0 %
Britské muzeum
3 %
Národní galerie v Londýně
3 %
Národní galerie ve Washingtonu
3 %
Ermitáž
15.2 %
Victoria and Albert
6.1 %
Jiné
0 %
Celkem hlasovalo 33 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků