Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kapitán si při letu dopřál šlofíka, letadlo odřídil pilot v zácviku

Skandály u aerolinek se to v poslední době jen hemží. Svou troškou do mlýna nyní přispěl kapitán národního pákistánského přepravce Pakistan International Airlines, který se ve vzduchu rozhodl přenechat řízení stroje pouhému pilotovi v zácviku a sám si mezitím dopřál šlofíka. Společnost je nyní prošetřována kvůli ohrožení 305 pasažérů na životě, píše britský Telegraph.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kapitán si při letu dopřál šlofíka, letadlo odřídil pilot v zácviku

Při letu z hlavního města Pákistánu Islámábádu do Londýna se kapitán Amir Akhtar Hašmí rozhodl, že část nechá odřídit prvního důstojníka Ali Hassana Yazdaniho, který byl ovšem pouze v zácviku, a tudíž neměl přebírat odpovědnost za tolik cestujících. Sám Hašmí se mezitím odporoučel do business třídy, usadil se na sedadle, přikryl se dekou a usnul.

Kapitán ovšem toto tvrzení popřel. „Prý jsem si během letu dopřál dvě a půl hodiny spánku. Je to lež, nespal jsem,“ cituje Telegraph Hašmího. Vzápětí ovšem dodal, že praxe, kdy si pilot jde lehnout a řízení přenechá svému kopilotovi, je zcela běžná.

Incident by se zřejmě obešel bez větší pozornosti, nebýt jednoho z pasažérů, který si povšiml, jak Hašmí dříme v sedadle oblečený v kapitánské uniformě. Poté, co si uvědomil, o koho se jedná, stěžoval si jedné z letušek, která byla podle Telegraphu nucena incident zaznamenat do letového protokolu.

„Pasažér na sedadle 1D si stěžoval, že se necítí bezpečně, když kapitán letadla spí v business třídě. Nedbal vysvětlení, že se v kokpitu nacházejí další dva členové posádky a rozhodl se, že napíše stížnost,“ uvedla letuška ve zprávě.

Není to první přečin

Samotní dva první důstojníci, kteří byli tou dobou v kokpitu, z čehož jeden v zácviku pilotoval, incident nenahlásili. Kapitán Hašmí byl ovšem suspendován a bude podroben vyšetřování. Zatím není jasné, zda budou vyšetřováni i další dva piloti.

Podle Telegraphu se nejedná o první přečin, jehož se Hašmí dopustil. V minulosti měl ohrozit pasažéry tím, že odřídil dlouhý transatlantický let, aniž by si před cestou odpočinul po přesně vymezenou dobu, kterou nařizují předpisy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků