Hlavní obsah
Mizící voda z oregonského jezera Foto: Reuters

Jezero, které každý rok zmizí

V panenské přírodě amerického Oregonu dochází každoročně ke zvláštnímu jevu. Hladina jezera se snižuje tak dlouho, až zmizí úplně. O několik měsíců později jezero na stejném místě opět vznikne.

Mizící voda z oregonského jezera Foto: Reuters
Jezero, které každý rok zmizí

Mizícímu oregonského jezeru se říká Ztracené jezero. Nachází se v lesnaté oblasti Mount Hood National Forest asi 100 kilometrů od města Portland.

Voda z jezera uniká permanentně. V obdobích, kdy je dostatek srážek, ale také průběžně přibývá. K vyschnutí jezera proto dochází během léta. Když začne po zimě tát sníh a na jaře se k tomu přidají deště, jezero opět vzniká.

Kam se voda ztrácí? Uniká do zhruba dva metry hlubokého lávového kanálu, jehož strop se propadl. Tím vznikla jáma, do které neustále zatéká voda. Podzemím pak putuje k nedalekým pramenům, z nichž se dostává znovu na povrch.

Podobných jam je v těchto místech více. Lidé se je už pokoušeli všelijak zacpat — dokonce i pomocí autodílů. Neúspěšně. Pokud by se však někomu skutečně podařilo narušit přirozený systém, mohl by tím způsobit povodně, kdyby hromadící se voda neměla kam odtékat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků