Hlavní obsah
Jeleni jsou hlavní atrakcí Nary jak pro turisty, tak i pro místní. Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Jelenům v japonské Naře absence turistů zlepšila zažívání

Jeleni sika, kteří žijí v japonském městě Nara, sice kvůli chybějícím turistům za pandemie nemoci covid-19 přišli o svoji oblíbenou pochoutku, zato se jim zlepšilo zažívání. Byli totiž nuceni si začít vyhledávat přirozenou potravu, informoval na svých internetových stránkách britský The Guardian.

Jeleni jsou hlavní atrakcí Nary jak pro turisty, tak i pro místní. Foto: Jakub Kynčl, Novinky
Jelenům v japonské Naře absence turistů zlepšila zažívání

Před začátkem pandemie do Nary na západě Japonska, kdysi hlavního města země, přijížděly statisíce turistů, aby si prohlédly tamní svatyně a chrámy. Jednou z atrakcí jsou i jeleni sika, kterých v hlavním městském parku žije asi 1300. Lidé je krmí jejich oblíbenou pochoutkou, koláčky senbei vyráběnými z mouky a rýžových otrub. Podle všeho jich jeleni ale dostávali moc, a trpěli proto silnou žízní.

Jelen sika v Naře

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

„Domnívám se, že pak moc pili,” řekl listu Asahi šimbun Jošitaka Ašimura, šéf nadace pro ochranu jelenů v Naře. To pak mělo negativní dopad na zdraví sudokopytníků: trpěli trávicími problémy, jako je průjem.

V současnosti, kdy jsou jeleni bez přísunu koláčků senbei ve velkém, se museli vrátit ke své přirozené potravě a jejich zdravotní potíže zmizely. Důkazem toho je podle The Guardian jejich trus, zformovaný do perfektních bobků.

Rituál klanění

Jeleni v Naře, které turisté rádi lákají k sobě, aby se s nimi mohli vyfotit, bývali považováni za posvátné. Mnozí z nich se při „žebrání” koláčků turistům jakoby klaní a lidé se naučili klanět se jim zpět. Od 50. let minulého století jsou jeleni v Naře chránění.

Krmení jelenů v Naře speciálními koláčky je oblíbená turistická kratochvíle.

Foto: Novinky

Prefekturu Nara předloni navštívilo 2,58 milionu lidí, což oproti roku 2012 znamená téměř desetinásobek. V uplynulých letech mnoho jelenů uhynulo poté, co spolkli plastové sáčky, v nichž jim turisté přinesli laskominy.

Za letošní květen však do Japonska kvůli pandemii covidu-19 přicestovalo ze zahraničí jen 1700 lidí. To sice postihlo firmy podnikající v turistickém ruchu v Naře, tamním jelenům nepřítomnost turistů prospěla. A pravidelní návštěvníci parku také tvrdí, že jelení trus má nejen lepší tvar, ale prý i méně páchne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků