Hlavní obsah
Novou sezónu na hradě Bouzov přivítaly pohádkové bytosti. Foto: Právo

Hrady a zámky letos vstupné nezvyšují

Na většině českých a moravských hradů a zámků začala o velikonočním víkendu hlavní turistická sezóna. Příznivou zprávou pro milovníky historie je, že téměř nikde se ve srovnání s loňským rokem nezvýšilo vstupné.

Novou sezónu na hradě Bouzov přivítaly pohádkové bytosti. Foto: Právo
Hrady a zámky letos vstupné nezvyšují

Platí to například o hradech a zámcích v Olomouckém kraji. Vstupné je stejné jako loni. Například hrad Bouzov na Olomoucku otevřeli o víkendu skřítkové, kteří se postarali o tradiční jarní větrání hradu. „Hlídalky, Studníčka, Sklepníčka, Meluzínku, Ohniváčka, Naschválníčka či postavy zosobňující jaro a zimu mohli návštěvníci spatřit na jedné z prohlídkových tras,“ řekla Právu bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová.

Navzdory přívalům sněhu otevřeli na Velikonoce i na šumavském Kašperku. "Sezónu jsme zahájili tento víkend, kdy jsme měli na hradě paradoxně více sněhu než o zimních prohlídkách. Návštěvníci se přišli podívat na prohlídku Život na hradě, dále na šumavské řemeslníky a také na velikonoční představení šašků. Navzdory počasí byla návštěvnost poměrně vysoká. Vstupné jsme pro letošní rok nezvyšovali," řekl Novinkám kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.

Turisté si prohlížejí historickou parní turbínu.

Foto: Aleš Honus, Právo

Husté sněžení zkomplikovalo zahájení turistické sezóny na hradě Buchlov na Uherskohradišťsku. Kvůli přívalům sněhu byl v neděli jeden z nejkrásnějších moravských hradů zavřen a musel být zrušen i pondělní velikonoční program.

Hrady a zámky otevřel s loňskými cenami Národní památkový ústav rovněž v Jihomoravském kraji. Sněžení zkomplikovalo začátek sezóny pouze na hradu Pernštejn v okrese Brno - venkov. Průvodci nevodili návštěvníky strmým venkovním schodištěm do hladomorny, nechodilo se ani na věž. Na zámku v Miloticích na Hodonínsku předváděli, jak největší křesťanské svátky slavila rodina posledních majitelů – Seilern-Aspang.

Zámek Ratibořice

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

V sobotu zahájila turistickou sezónu i řada památek v Ústeckém kraji. Návštěvníci mohli letos poprvé vyrazit na prohlídku desítky objektů Národního památkového ústavu v regionu. Zámek Jezeří na Mostecku zahájil sezónu velikonoční výstavou liturgických oděvů v zámecké kapli, tradiční akce s netradičním probouzením zámku s názvem Otevírání okenic se v sobotu uskutečnila na zámku ve Velkém Březně na Ústecku. Otevřely se i soukromé památky, slavnostní zahájení provozu připravil hrad Střekov patřící Martinu Lobkowiczovi. Vstupné u všech památek zůstalo stejné jako loni.

Také na památkách severovýchodních Čech začala na Velký pátek turistická sezóna. Ne však na všech. Kvůli sněhu a ledovce si památkáři nedovolili zpřístupnit hrad Bezděz a Trosky v Českém ráji. Na poslední chvíli se k nim přidaly i Litice na Orlickoústecku.

Přes dvě stovky turistů si o prodlouženém víkendu našly cestu do nejnavštěvovanější památky hradeckého regionu – na zámek Ratibořice a do Babiččina údolí. „Chladné počasí se ale na zájmu lidí podepsalo. A mnozí nejprve telefonovali, aby se ujistili, že nepojedou zbytečně. A jestli slavíme Velikonoce, nebo spíš advent,“ prozradil s úsměvem kastelán Ivan Češka. Na žádném z 18 památkových objektů sychrovské územní památkové správy, kam patří státní hrady a zámky v Hradeckém, Libereckém a Pardubickém kraji, se letos nezvýšilo vstupné.

Bezděz

Foto: Miroslav Šára, Právo

I přes nepříznivé počasí vyrazilo na první prohlídkovou trasu českokrumlovského zámku v sobotu přes 1400 návštěvníků. „Zajímali se také o novinky, jakou jsou proměna renesančních pokojů pro pohodlnější bytí Viléma z Rožmberka a jeho choti Polyxeny z Perštějna dle zvyků konce 16. století nebo také nový kabinet vědy a kuriozit,“ vysvětlil Právu kastelán státního hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

Dále zmínil, že zámek má v letošní sezóně proti loňsku vstřícnější vstupné do expozice zámeckého barokního divadla a výhodnější rodinné vstupné k návštěvě Hradního muzea a věže. „Oproti roku 2012 ušetříte, při prohlídce zámeckého divadla s českým výkladem až 50 korun. Myslím, že jsou to výrazné slevy a hlavně také odklon od tendence z minulých let, kdy památky své ceny zvyšovaly,“ dodal Slavko.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků