Hlavní obsah

Futuristický dopravní prostředek změní tvář známého velkoměsta

Bylo jen otázka času, kdy s tím někdo přijde. Metro je zastaralé a nový typ dopravy vypadá jako z daleké budoucnosti. Pokud se navíc kabinky zavěšené na magnetické dráze v Izraeli osvědčí, počítá se s jejich rozšířením i do dalších zemí.

Futuristický dopravní prostředek změní tvář známého velkoměsta

Do konce příštího roku by se měl otestovat nový dopravní systém, který umožní cestovat nad Tel Avivem v kabinách zavěšených na magnetické dráze. Jde o první realizaci systému skyTran, který má umožnit vyhnout se pozemním dopravním zácpám. Futuristický design do budoucna však takřka vylučuje možnost využít tento systém do historických center měst. Nevýhodná je také velmi vysoká cena výstavby.

Kabiny pro dvě osoby si budou pasažéři přivolávat chytrým telefonem. Výhoda je, že dosáhnou rychlosti až 70 kilometrů v hodině, a počítá se s tím, že v budoucnu budou mnohem rychlejší. Kalifornská firma skyTran se v případě izraelského projektu spojila s tamním výrobcem vojenské techniky Israel Aerospace Industries. Systém bude vyzkoušen v centrálním Izraeli na trase dlouhé půl kilometru, a pokud bude test úspěšný, začne se budovat v Tel Avivu celá síť.

Dopravní systém SkyTran

Foto: www.skytran.us

„Tel Aviv je světové město, jezdí tam lidé z celého světa, je to obchodní centrum. Izraelci milují moderní techniku, takže nemáme strach, že by tento systém nechtěli používat. Je to ideální testovací místo," sdělil šéf skyTran Jerry Sanders.

Účinné jako dálnice?

Firma dokončuje přípravy první linky pro cestující. Bude měřit sedm kilometrů a bude mít tři stanice. Počítá se, že její vybudování přijede na 50 miliónů dolarů (miliardu korun). Sanders řekl, že jedna magnetická kolej umožní za hodinu přepravit 12 000 osob, což prý odpovídá přepravním možnostem tříproudové dálnice.

SkyTran o projektu hovoří jako o revoluci veřejné dopravy. Počítá s výstavbou těchto linek vyvýšených asi šest metrů nad městy v Indii i v USA v závislosti na tom, jak dopadne pilotní projekt v Izraeli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků