Hlavní obsah

Francie otevřela dokonalou repliku prehistorické jeskyně

Na jihu Francie se tento týden otevřela jeskyně Pont d'Arc, unikátní replika vzácné pravěké jeskyně Chauvet objevené v roce 1994, která byla přístupná jen odborníkům. Slavnosti se podle stanice France24 zúčastnil i prezident François Hollande. Jeskyně Chauvet je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je uzavřena turistům, aby se nepoškodily kresby staré 36 000 let.

Francie otevřela dokonalou repliku prehistorické jeskyně

Do jeskyně Chauvet o rozloze 8500 metrů čtverečních podle odborníků nikdo nevkročil zhruba 20 000 let. A to v důsledku sesuvu kamení, který uzavřel její vstup. Je starší než slavná „pravěká galerie" Lascaux v jihozápadní Francii. V jeskyni se nalézají údajně nejstarší zachované otisky bosých nohou druhu Homo sapiens, staré 20 000 až 30 000 let.

Přesná replika unikátní jeskyně, která má i teplotu a vlhkost své předlohy, se od originálu nachází asi kilometr vzdušnou čarou. Návštěvníkům ukazuje 1000 kreseb, včetně 425 zobrazení 14 různých druhů zvířat, například mamutů či pravěkých nosorožců. Kresby jsou vytvořeny pomocí dřevěného uhlí, jak to podle odborníků dělali předchůdci lidí.

Jeskyni zdobí malby dřevěným uhlím.

Foto: Profimedia.cz

Společně s autentickými kresbami dotvářejí atmosféru jeskyně také kosti a otisky medvědích tlap. Návštěvník se pomyslně vrátí tisíce let zpátky v čase. Cílem tvůrců je, aby se lidé v jeskyni Pont d'Arc cítili stejně, jako by navštívili originál – jeskyni Chauvet.

Umělá jeskyně byla vybudována nad obcí Vallon-Pont-d'Arc v oblasti Ardeche, která je známá řadou dalších prehistorických jeskyní a míst. Projekt jeskyně Pont d'Arc si vyžádal investice ve výši 55 miliónů eur (1,5 miliardy korun). Součástí expozice je také informační centrum, kde se návštěvníci dozvědí více o každodenním životě dávných předků, i o tom, jací živočichové kdysi na tomto místě žili.

Vstup do jeskyně Pont d'Arc

Foto: Profimedia.cz

Úřady očekávají ročně kolem 350 000 návštěvníků, což by mělo oživit místní ekonomiku.

„Není to zábavní park. Jeskyně Pont d'Arc je kulturním, vědeckým a turistickým místem," zdůraznil speleolog a spoluautor projektu Pascal Terrasse.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků