Hlavní obsah
 

Dóm Družby národů v mrazivé uralské jeskyni láká turisty už 99 let

Ruská Kungurská ledová jeskyně ležící v evropské části Uralu je hned v několika ohledech unikátní. Jeskynní jezera, krápníky i ledové útvary si tu navíc lze prohlédnout ve světle moderní laserové show.

 
Dóm Družby národů v mrazivé uralské jeskyni láká turisty už 99 let

Krasová Kungurská jeskyně umístěná mezi městy Perm a Jekatěrinburg je nejstarší exkurzní jeskyní v Rusku i nejstarší zpřístupněnou sádrovcovou jeskyní na světě. Příští rok oslaví stoleté výročí od návštěvy první turistické skupiny. Její atraktivita ale stále neupadá, naopak místní inovace lákají nové a nové návštěvníky. Komory tří turistických okruhů jsou osvětlené barevnými paprsky, které vytvářejí na stěnách plejádu kouzelných stínů.

Část barevně nasvícených prostor ledové Kungurské jeskyně.

Foto: Profimedia.cz

Kungurská jeskyně láká mimo jiné 70 podzemními jezery, z nichž nejrozlehlejší v exkurzní části je Velké podzemní jezero v dómu Družby národů. To se rozprostírá na ploše téměř 1500 čtverečních metrů.

Stěny Kungurské jeskyně jsou posety kamennými i ledovcovými útvary, často obřích rozměrů.

Foto: Profimedia.cz

Ve svém nitru má ledová jeskyně dále 50 komor, které jsou většinou velké. Je tu jen málo úzkých průchodů, což je jednou z výsad této jeskyně. Z délky necelých šesti kilometrů podzemních chodeb je přibližně čtvrtina zpřístupněna pro turisty. Ty sem vábí nejen bezpočet krápníků a ledových útvarů, ale i příběhy spojené s jeskynními malbami, které tu byly objeveny.

V roce 2011 začala část Kungurské jeskyně navíc fungovat jako ozdravovna. Zejména alergici a astmatici si sem chodí léčit své zdravotní obtíže. Vzduch v hloubce zhruba 80 metrů je totiž zbaven prachu a mikrobů. Teplota se tu pohybuje okolo snesitelných 5 až 6 stupňů Celsia.

Dlouhé špičaté rampouchy na vysokých stropech Kungurské jeskyně.

Foto: Profimedia.cz

Velkou výhodou Kungurské ledové jeskyně je její dobrá dostupnost. Leží necelé čtyři kilometry od vlakového nádraží, kde staví transsibiřské rychlíky. Dopravit se sem je možné i autobusem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků