Hlavní obsah
Historie polí v Jün-nanu sahá 2500 let do minulosti. Foto: Profimedia.cz

Čínský poklad. Terasovitá rýžová pole v Jün-nanu odrážejí všechny barvy nebe

Na kopcích čínské provincie Jün-nan leží zdejší přírodní poklad. Terasovitá rýžová pole nejsou jen zdrojem obživy pro tisíce lidí, svým vzezřením přitahují také zraky cestovatelů. Zasazené do mystické krajiny, která se občas ztrácí v mlze, působí zaplavené terasy jako jedno velké jezero, které odráží každou z barev nebe.

Historie polí v Jün-nanu sahá 2500 let do minulosti. Foto: Profimedia.cz
Čínský poklad. Terasovitá rýžová pole v Jün-nanu odrážejí všechny barvy nebe

Rozlehlá rýžová pole, která z ptačí perspektivy působí jako pestrobarevná impresionistická malba, jsou jedna z nejhezčích v Číně. Mezi pětku nejkrásnějších je řadí turistický informační portál China Highlights.

Podle něj sice pole nepatří mezi ta nejvíce členitá, i tak jsou ovšem ohromující, obzvláště od ledna do března, kdy jsou zaplavená a nejvíce vhodná pro fotografování i romantické výhledy — hladiny jezírek totiž odrážejí nebe a třeba při západu či východu slunce tak vytvářejí neopakovatelnou podívanou.

V období, kdy jsou pole zaplavená, působí jako jedno rozlehlé jezero.

Foto: Profimedia.cz

Na seznamu UNESCO

Historie zdejších rýžových polí je velmi dlouhá, údajně kolem 2500 let. Rýži na terasách začali pěstovat předci zdejší etnické minority zvané cha-ni při svém boji s příkrým a svažujícím se terénem. Potomci těchto zemědělců v této části provincie stále žijí a jejich návštěva může být příjemným obohacením cesty do kulturně rozmanité Číny.

Terasovitá pole jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO, tedy alespoň jejich část. Rozpínají se na mnoha a mnoha kilometrech a někdy olizují města ležící při jižním břehu Červené řeky. Vzhledem k tak ohromné rozloze existuje několik scénických míst, která jsou pro návštěvu úplně nejpříhodnější.

Nejvhodnější je k návštěvě období mezi lednem a březnem.

Foto: Profimedia.cz

Nejlepším místem pro focení východu slunce je takzvaná scénická oblast Tuo-i-šu, naopak pro západ slunce to je Pa-ta. Nejvíce členitá jsou pole v oblasti Lao-chu-cuej, která jsou podle portálu China Highlight skutečně jako z obrazu. K návštěvě je vhodné i jaro, kdy pole po svém okraji rozkvetou záplavou barevných rostlinek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků