Hlavní obsah
Pláž v turecké Antalyi (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Češi ve velkém kupují first minute i last minute zájezdy. Nejvíce do Turecka

Dovolená u moře je pro Čechy čím dál přitažlivější. Hojně kupují first minute zájezdy, nyní i last minute, a podle oslovených cestovních kanceláří letošní sezona opět trhá rekordy. Zdaleka nejžádanější destinací je Turecko, zájmu se ale těší i Řecko, Egypt nebo Bulharsko.

Pláž v turecké Antalyi (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Češi ve velkém kupují first minute i last minute zájezdy. Nejvíce do Turecka

Obrovský zájem o zájezdy byl už při první vlně prodejů, takzvaných first minute. „Tento trend pokračuje již několikátou sezonu a stále více klientů si dovolenou vybírá s velkým předstihem, tedy v době, kdy je ještě k dispozici široká nabídka hotelů i termínů,“ řekl Novinkám obchodní ředitel Exim tours Petr Kostka.

Velký zájem cestovní kanceláře ale registrují i nyní, tentokrát o dovolené na poslední chvíli. „Prodali jsme o 15 procent zájezdů více než v loňském roce,“ doplnil Kostka.

Zvítězili ti, kteří si dovolenou koupili včas.
Petr Kostka, obchodní ředitel Exim tours

Podle tiskového mluvčího CK Fischer Jana Bezděka je zájem o last minute zájezdy na přelomu srpna a září opravdu enormní. „Prodeje ve srovnání s loňskou sezonou rostou dvouciferným tempem. Klienti chtějí využít toho, že si mohou prodloužit léto, a ještě vyrazit k moři,“ uvedl Bezděk. Lákadlem jsou především výhodné ceny, které klesají u last minute zájezdů i o 30 procent, někdy i víc. Klienti chtějí také vyrazit za pořádným sluncem.

Rizikem last minute zájezdů jsou na druhou stranu omezené kapacity v destinacích. „Velký zájem byl a stále je o rodinné pokoje, které jsme během těchto měsíců dokupovali. Ale bohužel to nevyšlo ve všech destinacích, a tak zvítězili ti, kteří si dovolenou koupili včas,“ konstatuje Kostka. Jeho slova potvrzuje i tisková mluvčí CK Neckermann Jana Hájíčková. „Kapacity pomalu docházejí. Aktuálně jsou volné termíny zejména na konci sezony,“ řekla.

Za touto podívanou přijedou do řecké Oie asi dva miliony turistů ročně.

Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Last minute zájezdy nicméně k dispozici stále jsou, podle Kostky jich je však omezené množství a budou vyhovovat především klientům, kteří jsou ve výběru destinace i termínu flexibilní.

Prodloužit si léto

Nejžádanější zemí letoška je podle oslovených cestovních kanceláří jednoznačně Turecko. Do něj Čechy táhnou zejména kvalitní služby poskytované v hotelech a za dobrou cenu. „Mezi nejvíce poptávané destinace na konci sezony patří Bulharsko a Turecko, ve kterém díky delšímu létu můžeme očekávat zájem ze strany klientů ještě na začátku podzimu. Volných kapacit a nejlepších pokojů však ubývá,“ tvrdí Hájíčková.

Tunisko je zemí plnou tradic.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Kromě Turecka měli a mají Češi zájem zejména o Řecko, Egypt, Tunisko, ale také Itálii a Mallorcu. „Ve všech těchto destinacích se ještě celé září i říjen pohybují teploty kolem 30 stupňů, moře je po celém létě příjemně vyhřáté. Výhodou je i to, že pláže jsou v těchto termínech přeci jen prázdnější než během hlavní sezony,“ vysvětluje Bezděk.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků