Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Autem do Chorvatska? Nejezděte v sobotu, radí autoklub

Čeští turisté, kteří se chystají jet autem do Chorvatska, by se měli vyhnout zejména sobotním termínům na přelomu června a července a také uprostřed prázdnin na konci července a srpna. Právě v těchto dnech se očekávají na trase největší kolony, varuje chorvatský a rakouský automotoklub.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Autem do Chorvatska? Nejezděte v sobotu, radí autoklub

O víkendu 24. až 26. července se koná velká cena Formule 1 v Maďarsku a další víkend 31. července až 2. srpna se dělí prázdniny v Německu. Jede se ovšem také závod DTM na okruhu Redbull Ring u Spielbergu ve Štýrsku v Rakousku, který je kousek od města Graz, informoval český Ústřední automotoklub. (ÚAMK).

V Chorvatsku se budou kolony nejčastěji tvořit kvůli kontrole dokladů na hraničním přechodu Macelj a Jelšane mezi Slovinskem a Chorvatskem. Dále si řidiči často postojí u mýtné brány Záhřeb Lučko. Chorvati varují i před cestami v posledním červnovém a prvním červencovém víkendu.

Chorvatsko je po Slovensku druhá nejoblíbenější destinace, do které se čeští motoristé letos chystají. Jako cíl své letní dovolené autem nebo karavanem jí uvedlo kolem 14 procent lidí. Následuje Itálie a Francie.

Reflexní vesta i hasicí přístroj

Podle Petra Vomáčky z ÚAMK by si motoristé při letních cestách do zahraničí měli dávat pozor na rozdílnou povinnou výbavu v jednotlivých zemích. Například Bulharsko, Estonsko, Finsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko vyžadují reflexní vestu pro každého člena posádky vozu. Hasicí přístroj vyžaduje Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Řecko.

Ve většině zemí se letos upravil sazebník pokut směrem nahoru. Letos by se také měla naplno uplatnit výměna informací o dopravních přestupcích mezi členskými zeměmi EU. Bude se týkat osmi závažných dopravních přestupků, jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, jízdy na červenou, telefonování za jízdy nebo zásadnějšího překročení povolené rychlosti.

Pokuty za ně může vymáhat i policie z domácí země motoristy. Autoklub radí pokutu raději zaplatit na místě. Například chorvatská policie bude v tomto případě dávat poloviční slevu.

Češi se musí v Evropě připravit také na vyšší ceny pohonných hmot. Levnější benzín je pouze v Polsku a Maďarsku. Zdražily i potraviny, například v Chorvatsku byl meziroční růst výdajů na jeden den asi dvě eura.

Dálniční poplatky jsou naopak většinou stejné jako loni. Jednou z výjimek je Rakousko. Tam šly ceny dálničních známek v přepočtu o několik korun nahoru. Dvouměsíční dálniční nálepka vyjde na 25,3 eura (695 Kč), desetidenní na 8,7 eura (239 Kč). Dále je zpoplatněn průjezd některých tunelů a také některých alpských silnic, například v Brennerském průsmyku je poplatek devět eur. Průjezd tunelem Karavanky, který spojuje Rakousko se Slovinskem, vyjde na sedm eur.

Anketa
Chystáte se jet autem do Chorvatska?
Ano
52.3 %
Ne
47.7 %
Celkem hlasovalo 3049 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků