Hlavní obsah
Mezi památkami na náměstí Durbar v Patanu se najde místo i pro stánek se suvenýry. Foto: archiv CK Arcadia Air

Pozoruhodný chrámový komplex v Patanu

Patan (dříve Lalitpur) je a není součást Káthmándú. Dvě přilepená města – jak pravá a levá ruka položené na sobě a mezi nimi plyne řeka Bágmatí. Jih údolí Káthmándú vždy platil za místo plné kvalitních řemeslníků a umělců. To je patrné především na patanském náměstí s názvem (jak jinak) Durbar.

Mezi památkami na náměstí Durbar v Patanu se najde místo i pro stánek se suvenýry. Foto: archiv CK Arcadia Air
Pozoruhodný chrámový komplex v Patanu

Naproti královskému paláci se zde skví řada chrámů a sakrálních budov, sloupů se sochami i samotných soch vyvedených tvůrčí dokonalostí do sebemenšího detailu. Zde vládli králové rodu Malla, kteří po více než 500 let ovládali správu nad celým káthmándským údolím.

Květinovými náhrdelníky můžete potěšit své oblíbené božstvo

Foto: archiv CK Arcadia Air

Samotný palác se skládá z mnoha budov. Na náměstí ústí tři „chowky“ – obestavěná nádvoří. Sundari Chowk, na jehož stěně vás nejprve postraší Hanuman zabalený do červené látky a vedle Višnu v hrůzné podobě Narsingha. O kus dál budete uklidněni mírumilovným sloním Ganéšou, který vám zamává chobotem na rozloučenou.

Višnu Narsingha se hrabe ve vnitřnostech člověka, Hanuman se na to nemůže dívat...

Foto: Ralf Lotys, Wikimedia Commons

Mul Chowk skrývá ve svých útrobách zlaté dveře do svatyně Taleju, které hlídají dvě bohyně, které jsou zároveň řekami: Jamuna stojící na krokodýlovi a Ganga opírající své nohy o želvu. V trámech podpírajících střechu jsou dokola vyřezány postavy bohů a bohyní překypující strašidelnými výrazy v obličeji, barvami těla a množstvím rukou. Třetí Mani Keshar Chowk je současně muzeem, který musí každý návštěvník Patanu navštívit.

Přečtěte si také článek o Káthmándú

Na zdobení Vishwanath Temple najdete i něco erotiky

Foto: archiv CK Arcadia Air

Během 17. století před palácem postupně přibývaly nové a nové chrámy. V roce 1627 Siddhi Narasimha Malla nechal postavit Vishwanath Temple zasvěcený Šivovi. Je ozdoben vyřezávanými erotickými výjevy a poznáte ho podle dvou slonů, kteří střeží jeho vchod.

Krishna Mandir, na který hledí ze sloupu Garuda

Foto: archiv CK Arcadia Air

Krishna Mandir – čtvercový chrám z roku 1637 – obsahuje na svém vnějším plášti mnoho výjevů z Mahábháraty a Rámájány. Je velice oblíbený hinduistickými poutníky. Taleju Bhawani Temple je pětipatrový chrám s trojitou střechou a Bhimsen Temple je zasvěcen hrdinovi z Mahábháraty, který je uctíván jako bůh. Tento chrám je turistům nepřístupný.

Sloupové sochy krále a Garudy

Foto: Giagiagia, Wikimedia Commons

Ovšem nejzajímavější je Chyasim Deval Krishna Temple, jehož osmiboký základ je velmi nezvyklý. Jedná se o indickou architekturu Shikara. Kromě chrámů jsou na náměstí pozoruhodné sloupy se sochami. Králové Siddhi Narasimha Malla a Yoga Narendra Malla s kobrou za zády a pták-člověk Garuda se sepnutýma rukama před chrámem Krishna Mandir.

Kašna Manga Hiti je příjemné místo k osvěžení

Foto: archiv CK Arcadia Air

Dále najdeme na náměstí Manga Hiti – kašnu se stálým přísunem čerstvé vody, která proudí ze tří dhar (chrličů) ve tvaru hlav mytických krokodýlů – makar. Za kašnou stojí dřevěné pavilóny Mani Mandap, které sloužily při královské korunovaci.

Návštěva Zlatého chrámu v Patanu je nevšední zážitek pro oči

Foto: archiv CK Arcadia Air

Mimo náměstí Durbar cestou okolo kavárny Café du Temple, z jejíž střechy je překrásný pohled na celý komplex, se uličkami dostanete ke zlatému srdci místních chrámů: Hiránya Varna Mahabihar neboli Zlatý chrám. Je buddhistický a plný zajímavých „kousků“, které se vážou k buddhistické víře.

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Nepál s CK Arcadia Air!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Ještě více exotiky také v Evropě
BUDAPEŠŤ od 1 980 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, vlastní doprava
RUMUNSKO od 2 999 Kč
Poznávací zájezd, 4 dny, hotel, snídaně, autobusem
UKRAJINA od 5 980 Kč
Poznávací zájezd, 11 dní, kempy, strava vlastní, autobusem
NORSKO, ŠVÉDSKO, DÁNSKO od 6 280 Kč
Poznávací zájezd, 6 dní, hotel, strava vlastní, autobusem
MAROKO od 10 390 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, polopenze, letecky
DUBAJ od 13 590 Kč
Pobytový zájezd u moře, 6 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
IZRAEL od 16 940 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
ARMÉNIE, GRUZIE od 17 680 Kč
Poznávací zájezd, 12 dní, hotel, strava vlastní, letecky
JORDÁNSKO od 17 788 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
Anketa
Zajímá vás návštěva hinduistických chrámů?
Ano, právě v Nepálu
69.6 %
Ano, ale v Indii
17.4 %
Ne, nezajímá
13 %
Celkem hlasovalo 23 čtenářů.

Patan

 

Foto: archiv CK Arcadia Air

je druhé největší město Káthmándského údolí. Získalo si přezdívku Lalitpur - město krásy, a to hlavně díky svému bohatému kulturnímu dědictví, zejména tradičnímu umění a řemeslu. Každoročně se zde koná řada festivalů a slavností, jež lákají návštěvníky z celého světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků