Hlavní obsah
Izraelská města se stále staví. Co pod sebou skrývá mrakodrap Migdal Shalom (druhý zprava), si přečtete na konci článku Foto: archiv CK Arcadia Air

Cesta časem po izraelském Středomoří

Když navštívíte Izrael, narazíte na tři časové roviny bytí. Biblickou, křižáckou a novodobou. Každé město má (alespoň vizuálně) tyto úrovně jasně rozpoznatelné a zdá se, že mezi nimi nebylo nic. Tedy kromě všudybýlka Napoleona Bonaparte…

Izraelská města se stále staví. Co pod sebou skrývá mrakodrap Migdal Shalom (druhý zprava), si přečtete na konci článku Foto: archiv CK Arcadia Air
Cesta časem po izraelském Středomoří

Napoleon za čtyři měsíce tažení proti Osmanům v Palestině – než byl zahnán do Egypta – dokázal dobýt Jaffu, Ceasereu, Haifu a další tři města hlásaje svobodu židům a právo na svůj vlastní náboženský názor. Ale zbyl po něm jen špitál na hoře Karmel. A židovská vzpomínka na jednoho krátkodobě působícího Mesiáše.

Antoine-Jean Gros – Napoleon mezi malomocnými v Jaffě, 1804, Louvre

Foto: Wikimedia Commons

Z hlediska architektonického jsou všechna města mladá. Začátkem minulého století byl k původnímu starobylému městu Jaffa přistavěn Tel Aviv (1909) a časem se k němu přidávala další města na pobřeží Středozemního moře: Netanja, Aškelon, Haifa, Ašdod. Vesměs starobylé přístavy světového významu, ale v biblické době rozlohou pouhé vesnice.

Starý přístav v Jaffě

Foto: archiv CK Arcadia Air

Svůj věhlas si získaly o mnoho let dříve. Třeba Aškelon, Ašdod a Haifa byly před 4000 lety prosperujícími městy, kterým vládli Kanaánci, než je po 600 letech vystřídali Filištíni. Původní zástavby těchto měst (až na Jaffu) jsou vesměs neobývané části s vizitkou Národní park. Tichá zákoutí pamatující doby, kdy po světě chodily postavy zachycené v Novém zákoně, ožívají pouze pod pohledy turistů.

Kanaánskou branou v Aškelonu procházejí už jen turisté

Foto: PikiWiki_Israel, Wikimedia Commons

Všechna tato města mají podobnou minulost i přítomnost. Na této horké – po léta válečné – půdě táhla vojska mnoha dobyvatelů, ať byli z Babylonu, Persie, Egypta, Říma, či Arábie. Všichni chvíli „tahali pilku“ a pak částečně odtáhli. Někdo po sobě zanechal spálenou zemi, jiný postavil pevnosti na svoji ochranu a další tu založil rodinu. Dnešní svět se tvoří jiným způsobem. Výkresy s plány, peníze, beton a jeřáby táhnou. Vše ostatní dotvoří dějiny.

Izraelské Středomoří je nyní zasvěceno plážím a hotelům

Foto: archiv CK Arcadia Air

A tak si můžeme napříč časem říci o tom, že Herodes Veliký přišel na svět  v Aškelonu, že nad Haifou na Karmelu bydlel v jeskyni patron obřízky prorok Elijáš, že město Ašdod v roce 1948 osvobodily české stíhačky od egyptské armády táhnoucí na sever a třeba že Tel Aviv (ač bez podzemní dráhy) má od roku 1965 jednu stanici metra ukrytou pod prvním mrakodrapem Blízkého východu, který se jmenuje Migdal Shalom.

Inzertní sdělení: Zakuste si exotiku na vlastní kůži! Třeba právě Izrael s CK Arcadia Air!
 
 
IZRAEL s CK Arcadia Air
Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n. l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista. Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.

Noční život v Tel Avivu od 16 940 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
Svatá země – Izrael od 23 530 Kč
Poznávací zájezd, 6 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
Objevování památek napříč Izraelem od 25 560 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotel, snídaně, letecky
Izrael a Jordánsko od 39 980 Kč
Poznávací zájezd, 9 dní, hotel 3* a 5*, snídaně, letecky

CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!

LÉTO 2014 – ještě více dostupné exotiky

TURECKO od 7 480 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 4*, polopenze, letecky
EGYPT od 7 490 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
TUNISKO a DJERBA od 8 490 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*+, all inclusive, letecky
MAROKO od 7 890 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
KYPR od 7 490 Kč
Pobytový zájezd u moře, 8 dní, hotel 2*, snídaně, letecky
MALTA od 10 990 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
DUBAJ od 14 390 Kč
Pobytový zájezd u moře, 6 dní, hotel 3*, snídaně, letecky
IZRAEL od 15 990 Kč
Poznávací zájezd, 8 dní, hotel 3*, polopenze, letecky
JORDÁNSKO od 17 788 Kč
Pobytový zájezd u moře, 5 dní, hotel 4*, snídaně, letecky
Anketa
Láká vás navštívit Izrael?
Ano, zajímá mě Jeruzalém, Betlém a jejich památky
31.2 %
Ano, láká mě vykoupat se v Mrtvém moři
13.7 %
Ano, chci navštívit Tel Aviv s jeho bujarým nočním životem
1.3 %
Ano, láká mě od každého trochu - křížem krážem Izraelem
29.2 %
Ne, nechci navštívit Izrael
24.6 %
Celkem hlasovalo 459 čtenářů.

Středomořské pobřeží Izraele

 

Západní Galilea

se rozkládá od útesů Roš ha-nikra na severu až po třetí největší izraelské město Haifa. Při pobřeží se nachází mnoho malých ostrůvků. Jako samostatná oblast se někdy počítá pobřežní planina u města Akko, která je převážně urbanizovaná zahrnující a severní haifské předměstí Krajot, ale i některé zemědělské oblasti. Města: Haifa, Naharija, Akko.

 

Chof ha-Karmel

leží jižně od Haify až po Zichron Ja’akov. Je zde úrodná půda a kromě Haify na severu je zde většina osad zemědělsky zaměřená.

 

Šaronská planina

začíná jižně od Zichron Ja’akov a pokračuje až po řeku Jarkon ústící u Tel Avivu. Tato oblast je nejhustěji zalidněná. Města: Hadera, Netanja, Herzlija.

 

Centrální pobřežní planina

leží od řeky Jarkon ústící na severu Tel Avivu po Nachal Šichma. Města: Tel Aviv-Jaffa,  Bat Jam, Rišon le-Cijon, Ašdod, Aškelon.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků