Nežije se jim lehce, země dlouhá léta prochází dramatickými změnami, ale ozvěny dávné historie, které spoluvytvářejí jejich každodenní život, jim pomáhají přežít útrapy. A právě historie Myanmaru je hlavní důvod, proč tuto zemi navštívit. Především Yangon, dříve Rangún – bývalé hlavní město – vstupní bránu do země. Stále zelené město s bujnou tropickou vegetací, stinnými parky a nádhernými jezery je známo jako „Město zahrad východu“.

Osvícená pagoda Shwedagon září nocí nad městem Yangon jako maják

Osvícená pagoda Shwedagon září nocí nad městem Yangon jako maják

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Nad městem se tyčí majestátní zlatem zdobená pagoda Shwedagon Paya, která patří ke skvostům země. 11 tun zlata a 2500 diamantů zdobí  téměř stometrovou  dominantu města stojící na hoře Singuttara. Je považována za nejsvětější pagodu v celé zemi a místní obyvatelé ji velice uctívají. Pozoruhodná je i pagoda Botataung, kde se přechovávají Buddhovy vlasy, a pagoda Sule – to je opravdová rarita, neboť tento 2000 let starý chrám stojí na hlavním kruhovém objezdu.

Socha ležícího Buddhy v Yangonu

Socha ležícího Buddhy v Yangonu

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Kromě pagod múžete v Yangonu najít největší sochu ležícího Buddhy na světě. Na délku měří 65 metrů. Na chodidlech je umístěno 108 lákšán vyvedených v červené a zlaté barvě, které zastupují stejný počet Buddhových dobrých vlastností. Aby rarit nebylo málo, na jezeře Kandawgyi od roku 1974 pluje palác Karaweik. Jeho historie se sice nemůže měřit se starobylými pagodami, nicméně turisty je často navštěvován – i proto, že v jeho dvoupatrových útrobách je slušná restaurace.

Další články z rubriky Asie, které stojí za přečtení:
Plovoucí palác Karaweik je jednou ze zajímavostí města Yangon

Plovoucí palác Karaweik je jednou ze zajímavostí města Yangon

FOTO: Ralf-André Lettau, Wikimedia Commons

Město Bago ležící severně kousek od Yangonu má také několik obřích soch Buddhy. Kromě nich je pozoruhodný královský palác Kanbawzathadi. Ten dal v roce 1556 postavit král Bayinnaung, a to včetně celého města Baga obehnaného hradbami s 20 branami. Jeho říše se tenkrát rozkládala na území téměř celého dnešního Myanmaru, Thajska a části Číny. A na paláci je vidět, jak mocná říše to byla.

Buddhističtí mniši vám pomohou udělat dobrý skutek

Buddhističtí mniši vám pomohou udělat dobrý skutek

FOTO: Hans A. Rosbach, Wikimedia Commons

Kyahkatwine Teaching Monastery v Bagu je jedním ze tří největších buddhistických klášterů v zemi. Pohled na dlouhou řadu šafránově oděných mnichů, kteří proudí z kláštera pro svou každodenní almužnu, je nezapomenutelný zážitek. Panuje rozšířený názor, že mniši o jídlo žebrají, tak tomu ale v žádném případě není; mnich o potravu nežádá a tím, že se nechá obdarovat, umožní darujícímu vykonat dobrý skutek. I vy uděláte dobrý skutek už jen tím, že zemi navštívíte. Zčásti přispějete na rekonstrukci památek a zčásti prospějete vlastní duši, která zde nasaje klid Buddhova úsměvu a sílu starobylých králů, jejichž tři sochy stojí na kraji hlavního města Neipyijto, výkladní skříni současného režimu.

Inzertní sdělení: Líbí se Vám tento článek? Zakuste si exotiku na vlastní kůži!
CK Arcadia Air - specializovaná cestovní kancelář na exotiku - pořádá více jak 370 originálních exotických zájezdů do 55 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Kambodža, Thajsko
již od 29.980 Kč


Nádherná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na ostrově Koh Chang v Thajsku.
 

Projížďka na slonech tropickou džunglí na Koh Changu

FOTO: archiv CK Arcadia Air

 

Pravá africká divočina tváří v tvář

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Keňa již od 37. 160 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „Velkou pětku“: lva, levharta, slona, nosorožce, buvola a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů, nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
Izrael již od 16.680 Kč

Navštivte místo střetu tří náboženství a putujte po historických místech pocházejících už z 1. století n.l. Uvidíte všechna místa přímo i nepřímo spjatá s životem Ježíše Krista – Betlém, Jeruzalém, Nazaret, Galilejské jezero, Tiberii a další. Zároveň si i můžete odpočinout u Mrtvého moře.
 

Izrael - země mnoha chutí a barev

FOTO: Dana Friedlander, goisrael.com

 

Taj Mahal v celé své kráse

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Indie již od 27.420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.

Zpět na hlavní stránku rubriky Asie