Zmíněná místa jsou jedinečná – a vesměs světově chráněné památky, které musíte vidět. Každá z nich ve vás vyvolá pocit pokory před dílem, které často přežilo dlouhá staletí, a přesto stále omračuje krásou a dokonalostí.

Zkusme se podívat i na místa, kam někdo spíše zabloudí, než že ho tam zavede turistický průvodce.

Sloní taxi na pevnost Amber

Sloní taxi na pevnost Amber

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Mezi Dillí a Agrou (tedy spíše těsně před Agrou) leží vesnice Sikandra, kde stojí hrobka slavného mughalského vládce Akbara Velikého, který byl natolik nábožensky snášenlivý, že na místě jeho posledního odpočinku jsou vytesána jména 99 bohů všech možných náboženství.

Hrobka je vybudována jako čtyřpatrová pyramida s mramorovým pavilónem na vrchu, kde však jeho ostatky nenajdete. Údajně jsou uloženy v tajné kryptě pod pyramidou. Nicméně budova vás okamžitě uchvátí ornamentální výzdobou. Arabesky, květinové a obláčkové vzory v kontrastu rudé, černé a bílé barvy září jako filigránská šperkovnice.

Hrobka Akbara Velikého v Sikandře

Hrobka Akbara Velikého v Sikandře

FOTO: Poco a poco, Wikimedia Commons

Přesuňme se na další stranu trojúhelníku mezi Agrou a Džajpurem. Za necelou hodinu jízdy z Agry se dostanete na místo, které si nezadá s názvem Město duchů. Jedná se o obrovský císařský komplex postavený z červeného pískovce.

Fatehpur Sikrí ležící za městem představuje nejlépe dochovanou sbírku mughalské architektury v Indii. Komplex byl dokončen koncem 16. století a poté opuštěn kvůli nedostatku vody. Palácové město se skládá z více než 40 budov – bran, mešit, paláců, domů, hrobek a technických budov a má jednu malou specialitku: nádvoří Pačísí, které sloužilo jako hrací plán pro nám známou hru Člověče, nezlob se! Jen místo figurek tu fungovali živí lidé.

Fatehpur Sikrí je unikátní ukázkou mughalské architektury

Fatehpur Sikrí je unikátní ukázkou mughalské architektury.

FOTO: Sanyambahga, Wikimedia Commons

A jedeme dál. Nad Džajpurem, třetím vrcholem trojúhelníku, směrem na Dillí se vypíná středověká pevnost Amber. Mohutný kolos v sobě skrývá stavitelské skvosty, které v době své slavy dráždily svou dokonalostí vyšší panovníky. Nad jezerem, do kterého ze severního břehu vybíhá tříposchoďová zahrada, je z dálky vidět hlavní turistický cíl. To co vás ovšem opravdu okouzlí, leží až za kopcem.

Pevnost Amber

Pevnost Amber

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Uprostřed uměle vytvořeného obrovského jezera Shan Sagan svítí ve slunci žlutý vodní palác Jal Mahal. Oproti pevnosti je to sice novostavba, ale láká romantické duše více, než starobylá pevnost. Nádvoří paláce vyplňuje zahrada.

K Jal Mahalu se dostanete na loďce. Ta první vyplouvá už v 6 hodin ráno, takže stačí v Džajpuru včas osedlat slona, mávnout na rikšu nebo jen tak normálně počkat na autobus a vzhůru do kopců.

Ostrovní palác Jal Mahal

Ostrovní palác Jal Mahal

FOTO: Puja1984, Wikimedia Commons

Jak je vidno, někdy je dobré se zastavit mimo turistické „pecky“ a navštívit místa, která nejsou na přebalech cestopisů a průvodců, ale svou duší se jim přinejmenším vyrovnají – a klidem i předčí.