Hlavní obsah
Uhynulé ryby u břehu Salton Sea Foto: Archiv

Salton Sea - mrtvé moře Kalifornie

Bílá písečná pláž, tyrkysově modrá voda a hudba linoucí se z plážových barů - tak by se dala popsat ideální představa mnohých lidí, kteří se řadí mezi vyznavače plážových dovolených. Kdyby si však vybrali k rekreaci největší kalifornské jezero Salton Sea, při příjezdu by se o ně přinejmenším pokoušel infarktový záchvat.

Uhynulé ryby u břehu Salton Sea Foto: Archiv
Salton Sea - mrtvé moře Kalifornie

Jak již bylo zmíněno, Salton Sea je největším jezerem amerického státu Kalifornie. Jeho rozloha je zhruba 1 300 km² a průměrná hloubka okolo 16 metrů.

Jedná se o jezero endorheického typu, což znamená, že jezero nemá přirozený odtok (leží v bezodtokové zóně). Povodí jezera má rozlohu okolo 21 000 km², přičemž voda do jezera přitéká třemi hlavními vodními toky. Jezero vzniklo v roce 1905 při povodních na řece Colorado. Tenkrát došlo k protržení alamského zavlažovacího kanálu, a voda tak nekontrolovatelně proudila do zasolené propadliny tvořící údolí, které bylo původním dnem slaného prehistorického jezera.

Mapa oblasti

Foto: Archiv

Trvalo celkem dva roky, než se podařilo opravit zavlažovací systémy a koryto řeky Colorado vrátit do původního stavu. Voda si postupem času vyhloubila dvě nová řečiště (řeku New River a Alamo River).

Dno jezera leží v údolí Imperial Valley, jehož nadmořská výška je 69 metrů pod hladinou moře. Po sérii záplav na řece Colorado bylo následně rozhodnuto o nutnosti stavby přehrady Hoover Dam. Výška hladiny je do značné míry závislá na srážkách.

Opuštěná pláž

Foto: Jakub Fučík America Tours

Jelikož několik posledních dekád panuje na západním pobřeží USA suché počasí s podprůměrnými srážkami, Salton Sea je odsouzeno k pomalé, leč jisté zkáze. Díky vysoké koncentraci soli na dně pánve má i voda vysoký obsah soli, což má neblahý vliv na zdejší ekosystém.

Jezero bylo oblíbené nejen místními rybáři, ale také rekreanty. Boom v oblasti přišel v roce 1950, kdy bylo na východním břehu postaveno letovisko Bombay Beach. Na stejné straně jezera se také nacházely tzv. mud pots neboli bahenní sopky, které byly důkazem geotermální činnosti.

Zašlou slávu letoviska Bombay Bay připomínají opuštěné motely

Foto: Jakub Fučík America Tours

Nepřirozený odtok vody z jezera způsobil, že postupem času se jezero stalo slanějším než moře samotné. Mnoho druhů ryb se nedokázalo tomuto jevu přizpůsobit, a tak jsou západní břehy jezera doslova pokryty kosterními pozůstatky ryb a v celé oblasti je nadměrný výskyt různých druhů bakterií, much a ostatního hmyzu, který znepříjemňuje život lidí.

Pokud budete touto oblastí projíždět, určitě se ale nenechte odradit nepříjemným zápachem od krátké zastávky u tohoto pozoruhodného jezera.

Autor : Jakub Fučík America Tours

Anketa
Máte rádi koupání v moři?
ano
87.6 %
ne
12.4 %
Celkem hlasovalo 855 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků