Jak již přezdívka státu napovídá, povrch West Virginie z podstatné části tvoří hory. Celkově je ráz zdejší krajiny velmi členitý. Západ státu okupuje region Appalachian Ridge and Valley. Jeho hory jsou velmi hustě zalesněné a skrývají velké množství jeskyní a podzemních pramenů. Na západě se rozkládá také náhorní plošina Appalachian Plateau. Jejím charakteristickým rysem jsou hory s plochými vrcholy a kulaté kopce.

Oblast je známá uměleckými řemesly. Návštěvníci se zajímají především o řezbářské výrobky, prošívané deky, pletené košíky a v neposlední řadě o tradiční „mountain music“ (hraje se na kytaru, banjo a housličky).

West Virginia se pyšní 33 krásnými státními parky. Je také považována za jedno z nejlepších míst na světě pro provozování raftingu na divoké vodě. Nejvyhledávanějšími jsou zvláště řeky New, Gauley a Cheat.

Wild Water

Wild Water

FOTO: Archiv

Když v roce 1606 založila Anglie kolonii Virginia, zahrnovalo její rozsáhlé území také oblast, kterou dnes známe jako stát West Virginia. V té době zde žili indiáni kmenů Cherokee, Delaware a Shawnee. Zřejmě prvními bílými osadníky, kteří se tu objevili, byli Němci prchající před náboženským útiskem. V roce 1717 založili osídlení Mecklenburg (dnes Shepherdstown).

V polovině 18. století získal část území do svých rukou pozemkový magnát Thomas Fairfax a začal jej pronajímat evropským přistěhovalcům a spekulantům s půdou. Anglie se pokusila jeho vzor následovat, avšak setkala se s odporem indiánů, roztroušených osadníků a Francouzů, kteří si na území kladli nároky také. Jejich spory se staly součástí později vzniklého vojenského konfliktu, tzv. Francouzsko- indiánské války (1756 – 1763), v níž proti sobě povstali Britové a indiáni podporovaní Francouzi.

Charleston

Charleston

FOTO: Charleston CVB

Velké množství bitev se odehrálo právě v apalačském regionu. Boje ukončila roku 1763 Treaty of Paris (Pařížská dohoda), která svěřila půdu na východ od řeky Mississippi do rukou Anglie. Další dohody roku 1768 vytlačily ze západu virginského území indiánské kmeny Cherokee a Iroquois a země se otevřela kolonizaci.

Přes hory sem z východu začali okamžitě pronikat malí farmáři a zakládali svá skromná hospodářství.

Virginia byla rozdělena na dvě zcela odlišné, sociálně a ekonomicky se vyvíjející komunity – východní velkoplantážníky utiskující otroky těžce pracující na tabákových polích a západní drobné zemědělce, kteří pohlíželi na nevolnictví převážně s despektem.

Populace West Virginie rychle narůstala a v roce 1810 dosáhla 105 000.

Charleston

Charleston

FOTO: Charleston CVB

Mezi východním a západním regionem Virginie postupně vznikala rivalita. Jejich názory na otroctví, daňovou politiku, vzdělání a celkovou vládu se v mnohém výrazně rozcházely. Po vypuknutí americké občanské války Severu a Jihu v roce 1861 vystoupila Virginie stejně jako ostatní pro otrocké jižanské státy z Unie.

Obyvatelé západní části se rozhodli zůstat na straně Severu a domáhali se osamostatnění a vytvoření vlastní vlády. Jejich snahy se setkaly s úspěchem a v červnu 1863 se West Virginie stala 35. státem USA.

V 19. století propojila stát s okolním světem expandující železnice. Nové pokrokové technologie napomohly velkému rozmachu těžby dřeva a uhlí. Bohatá ložiska zemního plynu přitáhla chemický, sklářský a ocelářský průmysl.

Heritage village

Heritage village

FOTO: Charleston CVB

Na začátku 20. století velká část obyvatel West Virginie pracovala v uhelných dolech. Práce byla velmi nebezpečná a mnozí horníci přišli při fárání o život.

V roce 1902 se vytvořila dělnická unie United Mine Workers, která pro horníky požadovala bezpečnější pracovní podmínky, kratší směny a lepší platy. Přestože se stát pokusil učinit řadu potřebných změn, mnozí dělníci mezi 40. – 70. lety 20. století z West Virginie odešli a hledali lepší živobytí jinde.

State Capitol

State Capitol

FOTO: Archiv

Zajímavosti:
• Virginia byla pojmenována roku 1584 na počest anglické královny Alžběty, kterou její přívrženci nazývali „Virgin Queen“.
• S West Virginií to není jednoduché, někdy bývá označována jako nejjižnější stát ze severních, někdy zase za nejsevernější z jižních.
• V roce 1926 byla ve West Virginii otevřena první americká věznice, určená výlučně pro ženy.
• Na půdě West Virginie se 3. června 1861 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev americké občanské války mezi Unií (Severem) a státy Konfederace (Jihem). Byla jí bitva u Philippi.

West Virginia Meadow Creek

West Virginia Meadow Creek

FOTO: Archiv

• Téměř 75% území státu pokrývají lesy.
• 15% americké produkce uhlí pochází z West Virginie.
• 1. července 1921 West Virginia jako první ze států zavedla daň z obratu.
• Organ Cave nedaleko města Ronceverte je třetí největší jeskyní USA.
• Město Wheeling se pyšní jedním z prvních visutých mostů na světě. Jeho dokončení se datuje do roku 1849.
• Ve White Sulphur Springs najdeme unikát. Místní Coal House (Uhelný dům) je jediným obytným domem na světě, který je celý postaven z uhlí.
• Díky svým horám bývá West Virginia často nazývána „americké Švýcarsko“.

Autor : America Tours