To vše spolu s relativně velkou mírou bezpečí v porovnání s většinou Karibiku a velmi slušnými cenami v místních obchodech dělá ze St. Maartenu perfektní cíl pro dovolenou. Potenciální návaly rekreace chtivých turistů však brzdí poměrně vysoké ceny hotelů a penzionů, jejichž úroveň a služby často těmto cenám neodpovídají.

St. Maarten

FOTO: Michal Kužel America Tours

Největší invazi turistů zažívá ostrov vždy, když v přístavu Great Bay zakotví velká výletní loď a vypustí tisíce koupěchtivých cizinců do ulic hlavního města Phillipsburgu. V některých dnech jsou lodě dvě nebo i tři, a to jsou potom úzké uličky historického centra téměř neprůchodné.

St.Maarten

St. Maarten

FOTO: Michal Kužel

Turisty, kteří na St. Maarten přilétají, uvítá letiště Princess Juliana International. Směřují sem lety hlavních amerických dopravců i několika z Evropy a letiště je i centrem pro místní lety mezi ostrovy. Krátká runway a poloha mezi krásnou pláží Maho Beach a horami ve středu ostrova předurčuje toto letiště jako ideální pro „airplane spotting“ – fotografování a pozorování letadel z bezprostřední blízkosti - navíc v nesmírně atraktivním prostředí.

St.Maarten

St.Maarten

FOTO: Archiv America Tours

Asi opravdu není na světě druhé místo, kde při slunění na pláži přeletí přistávající Boeing 747 pár metrů nad hlavou. Zážitek je to nepopsatelný.

Maho Beach a Sunset Bar, restaurace na pláži s výhledem na přibližující se letadla, kde slyšíte z reproduktorů komunikaci mezi řídící věží a piloty je mezi „spottery“ opravdovým pojmem. Život na Maho Beach žije podle letového řádu, je rozdělen na bezstarostné koupání a slunění střídané několikrát denně sledováním, fotografováním a natáčením přistávajících a odlétajících kolosů. Není divu, že skoro třetina turistů dotázaných na důvod návštěvy St.Maartenu uvedla na prvním místě airplane spotting.

St.Maarten

Letoun nad pláží St.Maarten

FOTO: Archiv America Tours

Na St. Maarten se dostanete z Evropy nejlépe linkou Air France, CorsAir nebo Air Caraibes z Paříže, nebo linkou KLM z Amsterdamu. Cenově výhodnější jsou ale lety via USA, nejlépe přes New York nebo Miami. Z USA na ostrov létají American Airlines, Delta Air Lines, Continental Airlines, US Airways, Jet Blue Airways, Spirit Airlines, z Kanady pak Air Canada, WestJet a Air Transat.

Na ostrově je dobré si pronajmout automobil, ale pozor na velký provoz a nerespektování pravidel místními řidiči. Technický stav vozidel v půjčovnách bývá velmi špatný.

Autor: Michal Kužel - America Tours