Jezero Karakul, ležící v pohoří Pamír, je bezodtoké a velmi slané — proto se dá v nadsázce považovat za příbuzného Mrtvého moře. Zajímavé je hned z několika důvodů. Během dne mění svou barvu od odstínů tyrkysové a smaragdové až ke kobaltově modré. Zastávku si u něj často dělají cestovatelé, kteří se do střední Asie vypravili zdolat vysokohorskou silnici Pamir Highway, jež vede z Tádžikistánu až do sousedního Kyrgyzstánu.

V průběhu dne mění jezero svou barvu.

V průběhu dne mění jezero svou barvu.

FOTO: Profimedia.cz

Přestože je jezero na první pohled působivé — obklopuje ho pustá měsíční krajina a v dáli se zdvíhají vrcholky Pamíru — neoplývá bůhvíjakým životem. Pro vysokou koncentraci soli ho obývá jen mřenka mramorovaná, drobný druh sladkovodní ryby, schopný obývat písčitá dna. Voda je natolik slaná, že se v ní nedá ani řídit loďka, aniž by se nepřevrátila. Přesto se o to spousta lidí pokouší. Každý rok se tu koná festival pro příznivce kitesurfingu, wakeboardingu a raftingu.

Vězni i nomádi

Britští kartografové jezero původně pojmenovali Victoria, Sověti jméno později změnili na Kara Kul. Po druhé světové válce stál v jeho okolí vězeňský tábor pro německé zajatce a později se jezero stalo místem, u nějž se shromažďovali kyrgyzští nomádi pasoucí ovce a kozy. Dnes jediná malá osídlená osada leží na východní straně jezera, kde několik málo Kyrgyzů nabízí nocleh turistům křižujícím Pamír.

Podél jezera sídlí kyrgyzští nomádi.

Podél jezera sídlí kyrgyzští nomádi.

FOTO: Profimedia.cz

Život ale nemají jednoduchý. Malá stejnojmenná vesnička připomíná spíš město duchů. V letních měsících se všichni schovávají před neúprosně žhnoucím sluncem, zatímco v zimě zase před krutými mrazy, takže je všude prázdno. V dávné minulosti to ale v okolí docela žilo. Množství osad, které se v drsném horském pásmu nacházelo, bylo součástí Hedvábné stezky. V okolí po nich dodnes zůstávají někdy skoro nezřetelné pozůstatky, třeba torza pevností.

S nadmořskou výškou skoro 4000 metrů se jedná o nejvýše položené jezero světa.

S nadmořskou výškou skoro 4000 metrů se jedná o nejvýše položené jezero světa.

FOTO: Profimedia.cz

Krajina kolem jezera i zdejší klima nejsou dvakrát přívětivé. Ročně tu spadne průměrně 30 milimetrů srážek, což dělá z jezera Karakul jedno z nejsušších míst střední Asie. Ani dostupnost není nejjednodušší, ale jelikož se zdejší oblast nedávno stala součástí národního parku, je docela možné, že nově nabytý status několik neohrožených turistů přiláká.