Monsanto maličko připomíná Hobitín, u kterého obři hráli kuželky s balvany a pár jich na hoře zůstalo ležet zapomenuto. Skutečnost je ale samozřejmě prozaičtější. Praktičtí obyvatelé se zhruba v 16. století rozhodli obrovské kusy žuly při budování vesnice využít. Domky s oválnými kusy skály místo střechy nebo stěn budí úžas dodnes.

Monsanto je portugalským unikátem.

Monsanto je portugalským unikátem.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Některá obydlí s největším potenciálem na focení jsou samozřejmě komerčně využita třeba jako terasa restaurace. Chcete-li zhlédnout všechny kamenné domky, nejjistější je vyrazit v sezoně od června do září, kdy bude nepochybně otevřeno a dostanete se nejblíž. Pokud si spíše chcete užít vesnici s minimálním množstvím návštěvníků, nabízí se jaro a podzim.

Stavení s balvanem místo střechy zde není ničím neobvyklým.

Stavení s balvanem místo střechy zde není ničím neobvyklým.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Nejunikátnější z typických

Právě rozmach turismu, probíhající zejména od 30. let 20. století, v tomto případě pomohl k zachování vesnice ve smyslu živého muzea. Obec byla totiž díky své jedinečnosti v roce 1938 zvolena „nejportugalštější vesnicí Portugalska”. Poněkud paradoxní titul ji ale proslavil a zanesl do map cestovatelů, kteří máji rádi zajímavosti a nepohybují se jen v perimetru 50 kilometrů od letiště.

Místní žijí v symbióze s žulovými balvany.

Místní žijí v symbióze se žulovými balvany.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Obyvatelé, kteří neměli mnoho pracovních příležitostí a houfně se stěhovali o něco níže, mohli díky stoupajícímu počtu návštěvníků začít opuštěné domky využívat jako restaurace a ubytování pro turisty.

Monsanto nabízí vyjma unikátní architektury i malebné výhledy na portugalský venkov oblasti Castelo Branco. Aby také ne, nachází se v nadmořské výšce 758 metrů.

Vesnice má specifické kouzlo.

Vesnice má specifické kouzlo.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Auta mají vyjma rezidentů vjezd do vesnice zakázán. Využít lze malé parkoviště pod ní, nebo, když máte smůlu, dole pod kopcem. Část ze zhruba stovky obyvatel stále využívá k přepravě osly. Dalších pár set se postupně přesunulo o něco níže pod vesnici, kam jezdí veřejná doprava a život je tam přece jen jednodušší.

Místní využili přirozeně členitý terén při stavbě domů.

Místní využili přirozeně členitý terén při stavbě domů.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

„Orlí hnízdo”

Kvůli strategické pozici jen pár desítek kilometrů od španělských hranic, na vrcholku hory a s ideálními výhledy na východní Portugalsko bylo Monsanto často napadáno a obsazováno Římany, Vizigóty a Araby.

Templáři zde ve 12. století dokonce vybudovali hrad, jehož trosky můžete navštívit. Připravte se ale na pořádný výstup do kopce a v některém z malých krámků se zásobte tekutinami. V horkém portugalském létě se jedná o nefalšovaný sportovní výkon hodný chutné odměny v jedné z tradičních restaurací.

Hrad je od vesnice vzdálen co by kamenem dohodil.

Hrad je od vesnice vzdálen co by balvanem dohodil.

FOTO: Taťána Marenčíková, Novinky

Zbytky templářského hradu jsou volně přístupné.

Zbytky templářského hradu jsou volně přístupné.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Ve vesničce najdete až překvapivé množství kostelů. Ale když žijete v malých domcích na vrcholku hory, nad vámi se rozprostírají jen obrovské kusy skály a víte, že se za určitých okolností mohou sesunout, protože jeden takový balvan už přece jen tvoří střechu vašeho domu, je pro klid duše třeba větší než malé množství víry.