Pro Skotskou vysočinu je turismus hlavním zdrojem příjmů, ročně do severního regionu Velké Británie zamíří šest a půl milionu lidí. Zavedení turistické daně by proto mohlo přispět k vylepšení služeb. „Vysočina není jedinou destinací, která se ocitla kvůli narůstajícím počtům návštěvníků pod tlakem a hledá způsob, jak z toho vybruslit. Na mnoha místech ve Spojeném království uvažují o zavedení nějaké formy turistické daně, například v Edinburghu nebo Aberdeenu,“ stojí v prohlášení regionální rady.

Ne všichni jsou ale zajedno. Podle Chrise Taylora, šéfa lokální turistické organizace VisitScotland, by turistická daň mohla mít i negativní dopady. „Cestovní ruch je pro Vysočinu velmi důležitý, v odvětví vytváří na 16 tisíc pracovních pozic. Oceňujeme snahu investovat do ubytovacích zařízení a infrastruktury obecně, ale jsme si vědomi i rizik, která mohou s turistickou daní přijít. Mohla by například zbrzdit růst počtu návštěvníků a negativně ovlivnit práci mnoha lidí,“ myslí si Taylor.

Údolí Glencoe ve Skotsku

Údolí Glencoe ve Skotsku

FOTO: Novinky

O zavedení turistické daně uvažují v regionu už od roku 2014, zatím byl vždy návrh zamítnut a nejvíce proti němu brojili právě místní podnikatelé. V případě, že by její zavedení bylo přece jen nakonec schváleno, platili by turisté asi jednu libru za noc, což je necelých 30 korun navíc.

Pobytová daň není v Evropě žádnou novinkou, několik let už funguje například na španělských Baleárách, na Mallorce a Ibize se od zavedení už stihla i navýšit.