Praha

Otevřené zahrady

Po roce se opět otevírají pražské, mnohdy běžně nepřístupné zahrady. V řadě z nich se budou konat komentované prohlídky či koncerty. Navštivte například zámeckou zahradu Trojského zámku nebo zahradu břevnovského kláštera. Dozvíte se, jakou funkci měly tyto zelené oázy v minulosti a jakou funkci mají nyní. Podrobný program najdete zde.

Automobilové Legendy

V Praze se o víkendu uskuteční oblíbené mecheche všech příznivců silných motorů i veteránů. Jubilejní pátý ročník slavnosti všech milovníků aut se letos přesouvá do areálu Výstaviště Holešovice a pro velký zájem byl oproti minulým letům o den prodloužen, začíná se tak již v pátek. Hlavním tématem je letos oslava 100 let československé republiky. Na návštěvníky bude čekat na tisíc exponátů, z toho sto historických vozů, které jen tak někde neuvidíte. Tři desítky značek představí své horké novinky a nouze nebude ani o české premiéry. V rámci doprovodného programu se uskuteční Freestyle Motocross Show a tematické přednášky, myslelo se samozřejmě i na děti. Více informací najdete zde.

Festival šumivého vína

V Sadech Svatopluka Čecha se o víkendu uskuteční již pátý ročník festivalu Milujeme Prosecco – akce pro všechny milovníky italského šumivého vína. Návštěvníci budou moci ochutnat více než 100 druhů, které budou osobně prezentovat italští vinaři. Chybět nebude ani něco dobrého k jídlu. Vstup na akci je zdarma. Více najdete zde.

Putování po vinicích

Kromě zahrad se o víkendu otevřou také pražské vinice. V rámci 2. ročníku projektu si budete moci prohlédnout veřejné i soukromé vinice, které se v českém hlavním městě nacházejí. Součástí bude i ochutnávka tamní produkce, komentované vycházky a další program. Navštívit budete moci třeba Grébovku, vinici sv. Kláry v Troji nebo vinice v okolí Vyšehradu. Další informace zde.

Pražská muzejní noc

Přelom sobotní a nedělní noci bude patřit tradiční Pražské muzejní noci. Akce, která se koná i ve zbytku republiky, otevře v hlavním městě spoustu muzeí, galerií a dalších institucí, které lákají na netradiční program. V nabídce jsou třeba přednášky, koncerty, filmové projekce, soutěže a mnoho dalšího. Zavítat můžete například do Botanické zahrady, budovy Českého rozhlasu, Karolina, Španělské synagogy a tak dále. Podrobný program zde.

Středočeský kraj

Čáslavské slavnosti

Na sobotu připadá další ročník Čáslavských slavností. Kromě velkého tržiště s širokým sortimentem řemeslných výrobků a tradičních pochutin, jsou tahákem také hudební vystoupení, ale rovněž divadlo. Akci doplní výstava mapující Čáslav v roce 1918 nebo prohlídky městského muzea či vyhlídkové věže. Více najdete zde.

Letecký den

Letecký den, který se v sobotu uskuteční v Rakovníku, představí stroje, které brázdily oblohu od roku 1918 do současnosti. Kromě letecké show je připraven doprovodný program v podobě vyhlídkových letů, simulátoru nebo výstavy historických aut či vojenské techniky. Více informací najdete zde.

Jihočeský kraj

Gastrofestival

Putovní Fresh Festival zavítá o víkendu do Českých Budějovic. Návštěvníci velkolepé gastronomické přehlídky se mohou těšit především na ochutnávky vybraných specialit světové i domácí kuchyně, ale také na nejrůznější kuchařské show, jimž bude vévodit Zdeněk Pohlreich. Kromě jídla budou moci návštěvníci zahnat i žízeň, a to buď pivem nebo degustací vína. Více zde.

Rýžování zlata

Staňte se na chvíli hledači zlata a vyrazte v sobotu do Štěkně. Na jezu řeky Otavy se uskuteční už druhý ročník rýžování zlata, kde si můžete vyzkoušet, jak náročné je hledat cenný kov v řece. Akce začne v 10:00 hodin, a pokud budete úspěšní, můžete vyhrát i hodnotné ceny. Více informací najdete zde.

Plzeňský kraj

Závod kolem rozhleden

V sobotu se v okolí Rokycan uskuteční poslední závod seriálu Rozhledny v pohybu. Součástí akce je nejen soutěž v běhu do schodů, ale i moderovaný hudební program nebo opékání buřtů. Dále se uskuteční také běh do vrchu o délce 1,33 kilometru a další. Cena startovného je 80 korun. Více se dozvíte zde.

Karlovarský kraj

Vzbuďme Vary

V sobotu od desáté hodiny ranní se v altáncích lázeňských lesů Karlových Varů koná čtvrtý ročník multižánrového kulturního setkání Do lesů: Vzbuďme Vary 2018. Lesem budou návštěvníky provázet divadelní formace a historik Aleš Kváča. Pro děti je připravena lesní tvůrčí dílna. Nejen ony se můžou těšit na divadlo, hudbu a tanec s příběhem v netradičních přírodních kulisách. Více informací zde.

Ústecký kraj

Roudnický košt

Zámek v Roudnici nad Labem ožije v sobotu degustací vín. Prezentovat se budou producenti z litoměřické a mělnické oblasti, jejichž výrobky budete moci ochutnat. Připraven je doprovodný program, který bude zahrnovat například řemeslníky z Ústeckého kraj nebo hudebníky. Vítěz Roudnického koštu bude vyhlášen v odpoledních hodinách. Podrobnosti zde.

Liberecký kraj

Spanilá jízda

O víkendu se uskuteční obvyklá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova. V sobotu proběhne oslava s hudebně dramatickým programem, a to v Areálu U Čápa. Hlavní program ovšem připadá na neděli, kdy odstartuje jízda nejen historických bicyklů, ale i automobilů. Chybět nebudou ani ukázky řemesel nebo soutěže. Podrobnosti naleznete zde.

Královéhradecký kraj

Ochutnávka vín

V prostorách broumovského kláštera se v sobotu uskuteční ochutnávka nejlepších českých a moravských vín. Kromě degustace je pro návštěvníky připraven doprovodný hudební program, například cimbálová muzika, která dokreslí pohodovou atmosféru. Kromě toho se o vínech dozvíte také spoustu zajímavostí, třeba o pěstování révy nebo o následném zpracování hroznů. Více informací zde.

Pardubický kraj

Barbarské hry

Chcete si vyzkoušet něco netradičního? Pak navštivte skanzen v obci Nasavrky, kde se o víkendu uskuteční Barbarské hry. V nich můžete poměřit síly v pravěkých loveckých a bojových disciplínách, třeba v lukostřelbě, hodu do dálky hlavou Římana, střelbou z rotačního praku a dalších. Startovné je součástí vstupenky do areálu. Více informací zde.

Vysočina

Slavnosti růžového vína

Pokud jste příznivci vína, vyrazte v sobotu do Třebíče, kde se váš svět na chvíli zbarví do růžova. Na Slavnostech růžového vína se budete moci zúčastnit řízených degustací s jihomoravskými vinaři, ale jen o pití akce nebude. O gastronomické zážitky se postarají vyhlášené restaurace, bistra a kavárny z celé Vysočiny a čeká vás i hudební program. Více informací najdete zde.

Jihomoravský kraj

Pivní slavnosti

Pokud více než vínu holdujete pivu, vypravte se v sobotu do Znojma na tamní slavnosti. Kromě nabídky z městského pivovaru budete moci ochutnat produkci i z okolních minipivovarů. Akci doprovodí hudební program, zahrají například kapely Visací zámek nebo Mandrage. Vstup na akci je zdarma. Více zde.

Olomoucký kraj

Ochutnávka guláše

V Olomouci se uskuteční první ročník gulášových slavností. Pokud jste fanoušky tohoto tradičního českého pokrmu, přijďte v sobotu ochutnat několik jeho verzí. Kromě jídla se můžete těšit na nabídku piva, ale také soutěže. Na své si ovšem přijdou i milovníci kávy, kteří koupí „Dobrokávy“ podpoří projekty organizace Dobré místo pro život. Podrobnosti naleznete zde.

Zlínský kraj

Barevný běh

Vyběhněte druhou červnovou sobotu ve všech barvách duhy. V Kroměříži se uskuteční Vybarvený běh, který rozhodně není určen pouze nadšeným sportovcům, ale všem, kteří si chtějí užít zábavný den s přáteli či rodinou. Start i cíl závodu bude na Velkém náměstí a trasa povede centrem města. Na závod se můžete registrovat ještě osobní na kroměřížské radnici. Více informací zde.

Moravskoslezský kraj

Ostravská muzejní noc

V sobotu proběhne v Ostravě muzejní noc. V rámci ní se návštěvníkům představí na 40 soukromých i státních institucí, které budete moci navštívit ve večerních hodinách a nahlédnout do jejich zákulisí. Otevře se například Planetárium Ostrava, městská radnice, Důl Michal, budova Českého rozhlasu a mnoho dalších. Kompletní program najdete zde.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.