„Nechceme nikomu zamezovat přístup na náměstí svatého Marka, jen musíme lépe regulovat vstup,” uvedl starosta Benátek. Dodal, že na tomto turisty oblíbeném místě by mělo být najednou maximálně 65 000 lidí.

Systém by měl být podle starosty založen na kamerovém systému, který vyhodnotí počet lidí na náměstí. „Když se rozsvítí zelená, budete moci vstoupit,” vysvětlil Brugnaro. Dodal, že by informace o počtu turistů měly být i online na internetu, aby si lidé mohli zjistit, zda není v daném okamžiku lepší jít navštívit jinou pamětihodnost ve městě.

O regulaci počtu turistů v Benátkách se diskutuje již několik let. Denně totiž toto město podle agentury APA navštíví až 100 000 lidí, v době tradičního karnevalu začátkem roku je jich ještě více.

Obyvatel ubývá

Počet obyvatel tohoto romantického města na laguně přitom neustále klesá. Od poloviny 80. let minulého století se počet obyvatel Benátek snížil z 340 000 na asi 260 000. V historickém centru byl pokles ještě výraznější, za tři dekády se počet jeho obyvatel snížil z asi 120 000 na 55 000.

Do města, které se rozkládá na více než stovce ostrovů a ostrůvků spojených asi 400 mosty, láká turisty řada muzeí a památek, v čele s náměstím svatého Marka a stejnojmennou bazilikou, projížďka gondolou, karneval s tisíciletou tradicí či mezinárodní filmový festival.