Praděd, na jehož vrcholu se tyčí televizní vysílač, je se svými 1491 metry nejvyšší horou Hrubého Jeseníku. Původně zde stávala kamenná 32 metrů vysoká rozhledna postavená v gotickém stylu. Její stavba byla dokončena až v roce 1912, osm let po zahájení, a to z důvodu náročnosti terénu, uvádí informační portál Jeseníků. Nacházela se zde restaurace i několik pokojů pro turisty a v nejvyšším patře samotný ochoz rozhledny.

Rozhledna ovšem po druhé světové válce chátrala, a nakonec se v roce 1959 zcela zřítila. O necelých deset let později byla zahájena výstavba nynější televizní věže, která měla svým vzhledem připomínat kosmickou loď.

Po dokončení musely kvůli estetickému rázu ustoupit okolní stavby — dřevěný vysílač a poštovní chata byly zbořeny. Od té doby stojí na Pradědu pouze vysílač, který rovněž slouží jako rozhledna, ale i jako hotel.

Na Pradědu panují jedny z nejextrémnějších podmínek v Česku, zimy zde bývají dlouhé, sněhová pokrývka se drží i pět měsíců v roce. Oproti tomu jsou léta velmi krátká a s nízkými teplotami. Ty se v ročním průměru drží mírně nad nulou. V lednu, což je obecně nejchladnější měsíc v roce, se má jednat o druhé nejstudenější místo u nás. Na mrazivé kráse, kterou zde lyžaři mohou v zimě spatřit, však něco je.