Rodinná firma, kterou v současnosti řídí už šestá generace Collových, byla založena v roce 1840, kdy zde uvařili první lektvar z kakaových bobů. Měl obrovský úspěch, a tak Collovi začali zkoušet boby ze všech možných koutků světa.

Po mnoha pokusech se rozhodli, že je budou dovážet z Ghany, kde mají velmi silnou chuť, a k tomu přidají kousky s výrazným aroma z Venezuely a Ekvádoru. Těmto základním surovinám zůstali věrní dodnes, během let však postupně zdokonalovali výrobní proces a k běžným tabulkám čokolády přidali stovky dalších specialit.

Dojde i na ochutnávky

Hned při vstupu do návštěvnického centra Espai Xocolata nás doslova „udeří do nosu“ výrazná vůně čokolády. Pochází z kakaových bobů, jichž zde denně upraží dvě tuny.

Návštěvníci mohou ochutnat různé kakaové boby, ale i kakaové máslo.

Návštěvníci mohou ochutnat různé kakaové boby, ale i kakaové máslo.

FOTO: Roman zvarič

Na úvod prohlídky sledujeme multimediální show, která se promítá na obří plátno na třech stěnách. Ukazuje historii továrny i výroby čokolády. V jedné z místností si prohlédneme stroje, které zde používali v 19. století. Následuje workshop, kde ochutnáváme různé druhy kakaových bobů, kakaové máslo a pro porovnání stejné příchutě čokolády s různým obsahem kakaa — od 10 procent až po 90.

Pak se jdeme podívat na výrobní linku v provozu. Některé její části vypadají, jako kdyby pocházely z NASA. Nejvíc nás zaujme centrifuga. Na ní se vyrábějí duté modely jako třeba vajíčka, velikonoční zajíčci apod. Do formiček v těchto tvarech se nalije tekutá čokoláda o teplotě 29 stupňů Celsia a pak se rychle otáčejí — kolem své osy a ještě okolo celé centrifugy. Tekutina se přitom vlivem odstředivé síly usadí na stěnách a postupně ztuhne, protože v místnosti je pouze 16 stupňů Celsia.

Za některé nástroje by se jistě nestyděl ani pohádkový výrobce čokolády Willy Wonka.

Za některé nástroje by se jistě nestyděl ani pohádkový výrobce čokolády Willy Wonka.

FOTO: Roman zvarič

Nakonec přichází nezbytný zlatý hřeb: vzorky. Velmi zajímavá je hořká čokoláda se solí, nezvyklý kontrast nás zpočátku překvapí, ale rychle zjišťujeme, že je to skvělá kombinace. Vynikající jsou také pralinky, které se lesknou, až oči přecházejí a především uvnitř mají místo „tuzemáku“ skvělé šumivé víno cava.

Nechybí různé tradiční příchutě jako oříšková i vyloženě exotické, například model s chilli a kousky jahod. Poslední zastávkou je prodejna, kde jsou k dostání desítky druhů čokolády jako suvenýr. U každého z nich jsou připravené malé vzorky na ochutnání, aby nikdo nemusel kupovat zajíce v pytli.

V obchodě nechybí ani silně hořká čokoláda s 99 procenty kakaa.

V obchodě nechybí ani silně hořká čokoláda s 99 procenty kakaa.

FOTO: Roman zvarič

Každou čokoládu je před nákupem možné nejprve ochutnat.

Každou čokoládu je před nákupem možné nejprve ochutnat.

FOTO: Roman zvarič

Exkurze do čokoládovny se dá spojit s návštěvou některého z blízkých vinařství. Sant Sadurní d’Anoia je totiž považováno za hlavní město zmíněné cavy a všude kolem se táhnou nekonečné vinice.