„Staré Egyptské muzeum na káhirském náměstí Osvobození se v posledních letech stalo terčem kritiky, jelikož se transformovalo do jakéhosi skladiště egyptských objektů. Nová budova bude oproti němu rozlehlá, návštěvníci si budou moci užít každý detail a volně se projít,“ sdělil vrchní supervizor Tarek Tawfik.

Dodal, že například jen expozice věnovaná faraónu Tutanchamonovi bude na sedmitisícimetrové ploše a poukazuje na fakt, že staré Egyptské muzeum bylo celé velké pouhých 10 000 metrů čtverečních.

Tutanchamon bude komplet

Základní kámen muzea, které má stát jen dva kilometry od pyramid v Gíze, byl položen v roce 2002, kdy započala první fáze výstavby. Dnes se budova nachází už ve třetím stádiu a takzvané „malé otevření“ — zkušební provoz — by mohlo proběhnout počátkem roku 2017, s oficiálním otevřením se počítá až o rok později.

Muzeum je navrženo tak, aby si návštěvníci mohli v podstatě projít časovou osu napříč historií starověkého Egypta. „Snažíme se zobrazit egyptské artefakty novým unikátním způsobem, abychom přitáhli návštěvníky z celého světa. Když se ještě vrátím k Tutanchamonovi, vůbec poprvé bude tato expozice vystavena v kompletní podobě,“ tvrdí Tawfik.

K zachování dobrého stavu artefaktů se nemohou použít žádné jiné materiály, než z kterých jsou vytvořené. „Musíme ponechat původní barvy i dodržet metodu rytí, abychom zachovali design i tvar objektů,“ dodal supervizor.

Úřady doufají, že otevření nového muzea nakopne egyptský turistický ruch, který byl v posledních letech ovlivněn nestabilní politickou i bezpečnostní situací v zemi.