„Od bratří Montgolfierů se toho moc nezměnilo. Jistě, vyvíjejí se materiály a dodatková technika. Ale princip zůstává stejný,“ usmála se Petra Stejskalová z Aviatik Servisu Brno, organizátora akce.

Závislost balónového létání na počasí prý lidé zvyklí mít všechno hned čím dál méně chápou, přestože se o vlivech globálního oteplování mluví čím dál častěji. Podle Petry Stejskalové se přitom v současnosti musí v důsledku protichůdných předpovědí odkládat až 70 procent letů, což představuje 20procentní nárůst oproti nedávné minulosti.

„Řada pasažérů má za to, že koupě letenky zaručuje kdykoli a odkudkoli se vznést, obkroužit zajímavá místa a dosednout v místě startu. Je pak těžké jim opakovaně oznamovat, že se dokonce vůbec nepoletí, protože to prostě nejde. Ale o to větší radost vám udělá člověk, který po letu řekne, že těch deset odkladů nakonec stálo za to,“ popsala pilotka strasti i slasti profesionálů v čím dál žádanější aktivitě.

Tradice vznikla už v 90. letech

Do Telče ve druhé polovině 90. let balónáři poprvé zamířili se záměrem vytvořit tu tradici jednoho ze závodů Balónové ligy. Najít však ve vyhlášené městské rezervaci na seznamu UNESCO v hlavní turistické sezóně oboustranně vhodný termín se ukázalo jako problém.

Renesanční perla se ale vzduchoplavcům vryla do srdce tak, že tradice balónů vznášejících se nad pohádkovým náměstím stejně vznikla – jako víkendová akce pro lidi, kteří se rádi vidí. Kolikrát to vyjde na létání, není za těchto okolností nejpodstatnější.

„Letos se nás tu sešla desítka, ale pokaždé všichni neletí. Záleží i na tom, kdo si jak večer natáhl program,“ připomněla v sobotu ráno Petra Stejskalová, že „řidič balónu“ je pilot se vším všudy, a tudíž na něj platí co do „čisté hlavy“ stejná pravidla jako pro jiné šoféry. A balónáři musejí počítat i s velmi časným vstáváním – dřív, než vyjde slunce.

„Důvodem je termické proudění. Jakmile začne slunce ohřívat zemi, tak v důsledku různé teploty rozličných povrchů (například pole–rybník) stoupá chladný vlhký vzduch vzhůru v bublinách. Když se do takové bubliny balón dostane, ochladí se a klesá, nedá se pilotovat,“ vysvětlila profesionálka, proč balónové létání mění sovy ve skřivany. Dalších omezení je ještě celá řada – samozřejmě větrem počínaje, přičemž překážkou je i bezvětří.

Obavy nejsou na místě

Zkusit si plout tiše vzduchem ale prý stojí vždycky za to. Adrenalinu po způsobu balónového dramatu z filmu Vratné lahve se přitom ve společnosti profesionálních pilotů nikdo obávat nemusí.

Ale let Petra Stejskalová doporučuje až těm, pro které výrazy jako klid a nadhled nejsou prázdnými slovy. „Dítě si po deseti minutách sedne na dno koše a hraje si s mobilem. To raději vezměte babičku a dědu, kteří zážitek z pohledu na ptačí záda ocení,“ doporučila.