„V minulém roce jsme tento projekt zahájili. Jelikož veřejnost měla o sýpku zájem, přidali jsme další atrakce pro návštěvníky,” uvedl Vít Kršul ze společnosti CTS Invest, která objekt provozuje.

Jednou z nich je nová socha Hejmona Novohrada, což je patron Novohradských hor, který teď bude stát před vchodem do objektu. „Sýpka mimo to funguje jako zastávka a občerstvení pro turisty. Novohradské hory nemají síť podobných zařízení a lidé si zde mohou odpočinout. Snažíme se, aby se toto muzeum stalo výchozím bodem pro výlety do Novohradských hor,” uvedl Kršul.

Hlavní atrakcí pro návštěvníky však je, že si mohou sami upéct vlastní chléb nebo housky. „Těsto je připraveno, každý si svou housku vytvaruje a vsadí do pece,” uvedl.

Sýpku v Horní Stropnici si v roce 1938 postavili zemědělci, ale protože byli Němci, museli po válce odejít. Pak stavba sloužila jako sklad a postupně chátrala. Po rekonstrukci jsou ve čtyřpatrové budově k vidění funkční staré technologie pro skladování obilí. Část expozice je věnovaná řemeslům dříve důležitým pro místní obyvatele, jako je sklářství a vorařství.