Z oslav Dne svatého Patrika se postupně stala celosvětová březnová tradice. Dokazují to početné průvody s propracovanými převleky a rekvizitami, zeleně zbarvené řeky, kašny i nápoje nebo také všudypřítomné čtyřlístky, jež jsou symbolem připomínajícím tohoto světce.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Oslavy svatého Patrika v Londýně

Zdroj: Reuters

Lidé se v tisícových davech scházejí v zeleném oblečení, protože právě tato barva je s Irskem i svátkem svatého Patrika neodmyslitelně spjatá. Mají na sobě klobouky, tykadla, paruky i pomalované obličeje... Radují se, že po roce opět začal den nekonfliktních a milých oslav na počest mnicha žijícího v pátém století v Irsku, který obdobně jako jiní světci prošel v životě mnohými útrapami.

Expanze do všech koutů světa

V Irsku, ale stejně tak například i v části Kanady, je Den svatého Patrika státním svátkem. Velkou oblibu si však získal také na území USA či v Austrálii, kam se tradice přistěhovala spolu s irskými imigranty a postupně si získala i srdce místních.

Tento víkend si irskou komunitu a její národní kulturu připomněli mimo jiné v Londýně, ale také v kalifornském San Francisku, Chicagu v Illinois či v Atlantě v Georgii...

Ani Česko tento svátek nemíjí. Na řadě míst se tu lidé mohou zúčastnit akcí týkajících se irské gastronomie či zvyků. Petřínská rozhledna se znovu zahalí do zelené. Přestože se letos proti tomuto gestu ozvali odborníci. [celá zpráva]